A24.com.tr » eğitim » Yerleştirme skandalının nedeni belli oldu

Yerleştirme skandalının nedeni belli oldu

Yerleştirme skandalının nedeni belli oldu

ÖSYM'nin bu yıl imza attığı yerleştirme skandalının nedeni belli oldu. Açıklamayı yapan İsmet Yılmaz, "ek puanlı yerleştirme puanları” yerine “yerleştirme puanlarına" bakıldığını söyledi.

Bu yaz yaşanan yerleştirme skandalı nedeniyle bin 500'e yakın öğrenci sehven üniversite bölümlerin yerleştirilmişti. Konuyla ilgili CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini yanıtlayan İsmet Yılmaz, hatanın yanlış puan türüne bakıldığı için gerçekleştirğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığından alınan konuya ilişkin yazıyla yanıtladı. Adayların okul türü, alanı ve dalına göre ek puan alabileceği programların, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda belirtildiğini ifade eden Yılmaz, söz konusu tablolarda yer alan programların tercih edilmesi halinde “ek puanlı yerleştirme puanları” kullanarak yerleşebilecek olan adayların belirtilen okul türlerinden mezun olmalarının gerektiğini söyledi.

YERLEŞTİRME PUANLARI KULLANILDI

Milli Eğitim Bakanı, bu okul türlerinin, İmam Hatip Liseleri, Öğretmen Liseleri, Spor Liseleri, Ticaret Meslek Liseleri, Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri vb. liseler olduğunu, bu kapsamda yer alan adayların yerleştirilmesi esnasında “ek puanlı yerleştirme puanları” kullanılması gerekirken “yerleştirme puanları” kullanıldığı için sehven oluşan durumdan ağırlıklı olarak söz konusu mezunların etkilendiğini kaydetti.

“BİN 499 ADAYIN YERLEŞTİRİLMESİ SEHVEN OLUŞAN DURUM NEDENİYLE”

Yılmaz, bin 499 adayın yerleştirilmesinin sehven oluşan durum nedeniyle gerçekleşmiş olduğunu, bu durum oluşmasaydı, söz konusu adayların herhangi bir programa yerleşemeyeceğinin tespit edildiğini kaydetti. Yılmaz, bin 499 aday için 2017-ÖSYS ek tercih döneminde Yönetim Kurulu kararına istinaden ücret talep edilmediğini, ek tercihlerin başladığına dair tercih başvurularının ilk günü SMS ile bilgilendirmenin yapıldığını, 2017-ÖSYS ek yerleştirme sonuçlarına göre söz konusu adaylardan 540’ının tercih yaptığını, bu adaylardan 275’inin ise yerleştiğini açıkladı.

Yılmaz, konuyla ilgili olarak idari inceleme yapıldığını, inceleme sonucu ilgili personelin, söz konusu hatanın diğer iş ve işlemlerde de tekrarlanmaması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması konusunda yazılı olarak uyarıldığını açıkladı. 

,

60 Saniyede Gündem (15.10.2018)

YORUMLAR
  Seren Serengil, İrem Dericiye fena yüklendi!
Seren Serengil, İrem Dericiye fena yüklendi!

İlginizi çekebilecek diğer haberler