TRT'de nostalji rüzgarı esecek
A24 / DİZİ HABER

1 Haziran 2020 Pazartesi 11:46

TRT'de nostalji rüzgarı esecek

TRT1'in sevilen komedi dizileri Leyla ile Mecnun, Yedi Numara ve Yeşil Deniz'i yeniden yayınlama kararı almasıdır.
11:46
Netflix'in Aşk 101 dizisi yayından kalkıyor mu?
A24 / DİZİ HABER

7 Mayıs 2020 Perşembe 18:13

Netflix'in Aşk 101 dizisi yayından kalkıyor mu?

Onlide dizi film platformu Netflix'te yeni başlayan gençlik dizisi Aşk 101'in yol açtığı tartışmadır.Dizide eşcinsel bir karaktere yer verilmesi, gençlerin eşcinselliğe yönlendirildiği ve genç bireylerin gelişiminin olumsuz yönde etkilendiği gerekçesiyle şikayet edilmişti. Hatta dizinin eşcinsel karakteri 'Osman' yüzünden Netflix aboneliğini iptal kampanyası bile başlatıldı (bkz:link)Geçtiğimiz günlerde Cimer’e bir ihbar yapılmış, RTÜK'e de şikayet edilmişti. (bkz:link) Savcılığın Aşk 101 dizisi hakkındaki ihbar sonrası verdiği karar belli olmuş.Savcılık, söz konusu dizinin kamuya açık bir televizyon programında yayınlanmadığını, dizinin yayınladığı Netflix platformuna üye olunması gerektiği ve üyelik için de ücret talep edildiği belirtmiş.Kişilerin hür iradesiyle para vererek izlediği bir dizi de insanların yine iradesiyle izlememesi gerektiği belirtilip, ihbarı değerlendirmeye almamış. Ve şikayete yönelik soruşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş.Bu olay çok uzatıldı. Kişilerin hür iradeleri var. Diziyi izlemeden hemen kulaktan dolma bilgilerle karar verilmesi ve yorum yapılması çok saçma. Osman isminde biri var ve eşcinsel diye hemen olay çıkarıldı. Pardon da bu ülkede ve dünyada kaç insan var böyle. Aileleri istemiyor olabilir ki kendileri bile belki istemiyordur bu durumda olmayı ama onların elinde olan bir şey değil. Bu ülkede dışlanıyorken özellikle kim öyle olmak ister ki? Eşcinsellik hormonal bir yönelim, tercih değil. Ve bu bireylerin toplumda dışlanıp hor görülmesi çok yalnış.Ki gelelim diziye; kaldırılsın diye isyan eden insanların kaçı doğru düzgün izledi acaba bu diziyi? Dizide sürekli eşcinselliğe iten bir şey yok. Birkaç lise öğrencisinin aşırı haylaz ve serseri hallerinden dolayı okuldan atmaya çalışan bir topluluk ve buna engel olan bir öğretmenin hikayesi. Çocukların öyle olmasının nedeni de aileleri aslında. Ailelerinden gerekli ilgiyi göremedikleri ya da görüşlerine, hayatlarına saygı duyulmadığı için çocuklar o halde. Yani dizinin kimseyi kötüye veya eşcinselliğe ittiği yok.O kadar çok dizilerden ahlak bekçiliği yapacaksanız TV'lerde yayınlanan daha vahim diziler var. Hem de gerçek hayattakileri etikleyen, şiddet, taciz, istismara teşvik eden. Bunlara ses çıkarılmazken Aşk 101'i büyütmek çok saçma.
18:13
Star TV'den şok karar! Sefirin Kızı dizisi final yapıyor
A24 / DİZİ HABER

2 Mayıs 2020 Cumartesi 09:22

Star TV'den şok karar! Sefirin Kızı dizisi final yapıyor

Star TV'de büyük ilgiyle izlenen Sefirin Kızı dizisi hakkında alınan karardır.
09:22
Kanal D'den Arka Sokaklar dizisi için flaş karar!
A24 / DİZİ HABER

25 Nisan 2020 Cumartesi 10:24

Kanal D'den Arka Sokaklar dizisi için flaş karar!

Arka Sokaklar dizisinin 550. yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Kanal D yönetimi, koronavirüs nedeniyle bir süredir yayınlanmayan Arka Sokaklar'ın ekrana döndürme kararı aldı.
10:24
Tutunamayanlar dizisinin adı değişti
A24 / DİZİ HABER

15 Nisan 2020 Çarşamba 14:40

Tutunamayanlar dizisinin adı değişti

TRT'nin sevilen absürt komedi dizisi Tutunamaylar ekibinin koronavirüs salgını nedeniyle yaptığı güncellemedir. Dizinin çekimleri durmuştu, birkaç haftadır stoktaki bölümler ekrana getiriliyordu ama yeni bölüm stoku tükenince çekimler yeniden başladı tabii.Çekimler başladı ama robot kameralarla. Çekimlerin yapıldığı 2 mekanda strelizasyon çalışmalarının ardından, teknik ekipler birkaç gün arayla mekana geliyor, kablosuz ağ üzerinden yönetilebilen kameralar ve teknik ekipmanlar yerleştiriliyor. Dizinin sanat ve kostüm sorumluları ise gerekli ihtiyaçları bir gün önceden mekana bırakıyor.Başrol oyuncusu Doğu Demirkol dizinin çekildiği mekana gelerek, hazırlığını tek başına kendisi yapıyor. Yaka mikrofonunu takarak rolünü oynuyor. Bazen de teknik ekibin uzaktan kendisine yönelttiği direktiflere göre ışıkları ayarlıyor. Dizinin yönetmenleri Murad Zaloğlu İstanbul, Osman Nail Doğan ise Yozgat’taki evinden internet üzerinden robot kameralar aracılığıyla çekimleri izleyerek diziyi yönetiyor.Dizinin diğer sevilen karakterlerini canlandıran Zafer Algöz, Asuman Dabak, Bora Akkaş gibi isimler ise evlerine yapım şirketi tarafından gönderilen kamera, ışık ve ses ekipmanlarıyla çekim yapıyor. Diğer sahnelerini ise oyuncular evlerinde ya da mahallelerindeki sokaklarda çekip gönderecekmiş.Bu arada malum süreç nedeniyle dizi uzaktan çekileceği için geçici olarak dizinin adı "Tutunamayanlar Çevrimiçi" olarak değiştirilmiş. Bu teknikle çekilen dizinin ilk bölümü 21 Nisan Salı akşamı ekranda olacak.Evden dizi çekme akımını Gülse Birsel Jet Sosyete ile başlattı tabii ama Tutunamayanlar ekibi de bayağı sıkı çareler üretmiş, yaratıcı çalışma gerçekten 
14:40
Netflix'e tepki yağıyor! Boykot kampanyası başladı
A24 / DİZİ HABER

9 Nisan 2020 Perşembe 18:08

Netflix'e tepki yağıyor! Boykot kampanyası başladı

Online dizi ve film platformu Netflix'te yeni başlayacak Aşk101 adlı Türk yapımı dizi nedeniyle başlatılan kampanyadır.Önce diziyle ilgili bilgiler vereyim biraz. Yönetmenliğini Ahmet Katıksız'ın, senaryosunu Meriç Acemi'nin üstlendiği dizisinin oyuncu kadrosunda Kaan Urgancıoğlu, Alina Boz, Kubilay Aka, Pınar Deniz, Mert Yazıcıoğlu, Bade İşçil, Müfit Kayacan, İpek Filiz Yazıcı, Selahattin Paşalı gibi isimler bulunuyor.Dizinin konusundan bahsetmek gerekirse; dizide 1990'lar Türkiyesi'nde, dışlanmış bir grup genç, onlarla kalmak için sebebi olsun diye sevgili öğretmenlerini birine âşık etmek için el ele verir. Okula devam edebilmek için en sevdikleri öğretmenlerini okulda tutma konusunda plan yapan 17 yaşında bir grup asi genci odağına alan hikaye gençlerin aşkı keşfetme süreçlerini odağına alıyor. 1998 yılında geçecek olan dizide gençler, öğretmenlerini okula yeni gelen basketbol koçuna aşık etmek üzere işe koyulduklarında asıl kendileri aşkı keşfetmeye başlarlar ve bu yolculukta beraberken güçlü olduklarını, sevginin ise zorla var edilemeyeceğini fark ederler. Dizi bu çerçevede yaşanan olayları yansıtacak.8 bölümden oluşan Türk yapımı gençlik ve komedi dizisi 24 Nisan 2020'de başlayacak.Şimdi işin Netflix'i boykot etme noktasına gelirsek, onun da nedeni şu. Dizide Selahattin Paşalı'nın canlandırdığı "Osman" karakteri gay rolünde. Tartışma da buradan çıkıyor. Osman isminin Müslümanlar ve Türkler için ne kadar önemli olduğu malum. En önemli iki figürden birincisi Peygamberimiz Hz. Muhammed'in cennetle müjdelenmiş sahabelerinden birisi ve 4 Büyük Halife'den üçüncüsü olan Hz. Osman. İkincisi ise dünya tarihine damga vuran, 3 kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey.Bir başka önemli ayrıntı ise dizinin yayına gireceği tarih olan 24 Nisan Cuma. Hem "cuma" gününe getirilmesi hem de 24 Nisan'a yani Ramazan ayının başlangıcına denk getirilmesi oldukça manidar.Bunun bir tesadüf olacağını hiç sanmıyorum. Benim gibi art niyet sezenler de sosyal medyada Netflix aboneliğini iptal etme kampayası başlatmış.Şahsen Netflix'i ilgiyle takip ederim ama bu konuda tepkiliyim.
18:08
Baraj dizisi Sefirin Kızı'nı solladı
A24 / DİZİ HABER

8 Nisan 2020 Çarşamba 10:33

Baraj dizisi Sefirin Kızı'nı solladı

Medya Takip Merkezi (MTM) ölçümleme birimi DigiLUP tarafından yapılan bir araştırmaya göre geçtiğimiz hafta sosyal medyada en çok konuşulan diziler belli olmuş.
10:33
Yılbaşında Jet Sosyete'de Ata Demirer sürprizi!
A24 / DİZİ HABER

25 Aralık 2019 Çarşamba 17:59

Yılbaşında Jet Sosyete'de Ata Demirer sürprizi!

Yılbaşında Jet Sosyete'de Ata Demirer sürprizi!
17:59
Popüler Haberler