A24.com.tr » ekonomi » Haziran ayında sanayi üretimi arttı

Haziran ayında sanayi üretimi arttı

Haziran ayında sanayi üretimi arttı

Haziran ayında sanayi üretimindeki artış beklentilerin altında kaldı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi haziran ayında 3.2 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kritik verileri açıkladı. 'Sanayi Üretim Endeksi' raporuna göre; haziran ayında sanayi üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.2 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artış kaydetti. Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,6 arttı.

Bir önceki aya göre azalma var

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,2 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,1 arttı.

2018 yılı ikinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,3 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,7 azaldı. 

YORUMLAR
  Photoshop efekti sanılan mükemmel zamanlama ile çekilmiş resimler
Photoshop efekti sanılan mükemmel zamanlama ile çekilmiş resimler