A24.com.tr » yaşam » Ziraat Katılım ve SSTEK Savunma Teknolojileri arasında işbirliği protokolü imzalandı

Ziraat Katılım ve SSTEK Savunma Teknolojileri arasında işbirliği protokolü imzalandı

Ziraat Katılım ve SSTEK Savunma Teknolojileri arasında işbirliği protokolü imzalandı

Ziraat Katılım ve SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş İşbirliği Protokolü İmza Töreni Ankara'da gerçekleştirildi

Türkiye’nin kamu sermayeli ilk katılım bankası Ziraat Katılım ile yüksek teknoloji savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi amacıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı iştirakiolarak kurulan SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş.,16 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen törenle işbirliği protokolüne imza attı. İşbirliği protokolü,Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ve SSTEK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekçi tarafından imzalandı.

İmzalanan protokol ile Ziraat Katılım Bankası A.Ş. ve SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş., “Kar-Zarar Ortaklığı”, “Ortak Yatırımlar Modeli”ya da“İştirak Modeli” gibi çeşitli işbirliği formasyonları ile ülkemizde faaliyet gösteren ve savuma sanayii teknolojisini geliştirme kabiliyetine sahip küçük ve orta ölçekli yerli firmalara sermaye ve “know how” desteği sağlayacak.

Kurulan işbirliği ile özellikle yurtdışında üretilen ve yurtiçinde üretim imkânları sınırlı olan savunma sanayiine yönelik teknolojinin yurt içinde milli kaynaklarla sürdürülebilir bir şekilde üretilebilmesi, böylelikle dışa bağımlılığın azaltılması ve ülkemiz kaynaklarının yurtiçinde değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere ülkemiz savunma ve iç güvenlik teşkilatının silah, teçhizat, donanım ve yazılım gibi ihtiyaçlarının yerli kaynaklarla tedarik edilmesi, finansal ve yönetsel anlamda profesyonel desteğin verilmesi, sürdürülebilir ve rekabetçi üretim modeli ile yeni proje ve fikirlerin hızla hayata geçirilmesi sağlanacaktır.

İmzalanan işbirliği protokolü ile alakalı değerlendirmelerde bulunan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir; “Katılım bankacılığında öncü olma misyonumuz ile sektörde ilk kez gerçekleştirilen Ortak Yatırımlar Modeli finansman ürünü ile Kar Zarar Ortaklığı ve İştirak Modeli’ni yaygınlaştırmak ve bu ürünlerin sektörde derinleşmesini sağlamakiçin çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kurulduğu günden bugüne kadar katılım bankacılığı sektörüne derinlik kazandırmak vizyonu ile hareket eden Bankamız, çalışmalarını ithal ürünlerin milli ve yerli kaynaklarla üretilmesi ve katılım bankacılığı sektörünün ihtiyaç duyduğu ortaklık ürünlerinin geliştirilmesine yoğunlaştırmıştır” dedi.

Savunma sanayii teknolojisinin yerel kaynaklarla geliştirilmesinin dış ticaret açığının azaltılması açısından hayati önem taşıdığını ifade eden Özdemir “Bugün Ziraat Katılım ile SSTEK arasında imzalanan işbirliği protokolü Türkiye’nin orta ve uzun vadeli programıyla uyumlu olarak Endüstri 4.0 vizyonuna yönelik önemli bir adım olmuştur. İşbirliğinin ülkemize ve tüm paydaşlara hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR
  Şahan iğne ipliğe döndü 4 ayda 15 kilo!
Şahan iğne ipliğe döndü 4 ayda 15 kilo!