A24.com.tr » ekonomi » Tüketici hakkına arabuluculuk darbesi

Tüketici hakkına arabuluculuk darbesi

Tüketici hakkına arabuluculuk darbesi

Tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya başvurma şartının getirilmesine tepkiler dinmiyor.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar: “Ayıplı maldan dolayı mağdur olan tüketici, arabuluculuk sistemi nedeniyle hem hakkını tam olarak alamayacak hem de arabulucuya ayıplı malın uzlaşılan bedeli üzerinden yüzde üç “ARABULUCULUK ÜCRETİ” verecek.”

“Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” olarak tanımlanan Kanunun 59.maddesinde tüketici hakem heyetlerine başvuru üst sınırı olan 10.390TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklar için “Arabuluculuk Sistemi” getirildi. Kanun, 28 Temmuz 2020 tarihinde (Bugün) Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. (bkz:link)
  
Kanun ile tüketicilerin yasal hakkına “Arabuluculuk Darbesi” vurulduğunu söyleyen Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar,
 
“6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince her yıl arttırılan ve 2020 yılı için 10.390TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketiciler doğrudan kendi istekleriyle tüketici mahkemesine başvuruda bulunarak haklarını arayabiliyorlardı. Ancak, 7251 Sayılı Kanun yayınlandıktan sonra 10.390TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketiciler doğrudan tüketici mahkemelerine dava açamayacaklar. Kanun’un 59.maddesine göre, 10.390TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketiciler haklarını arayabilmek için öncelikle bir arabulucuya başvuruda bulunmak zorundadır. Arabulucu, firma ile hakkını arayan tüketiciyi anlaşmaya davet eder. Bu anlaşmada, hakkını arayan tüketici, ayıplı malın bedelinin tamamının kendisine iadesini ya da ayıplı malın yenisi ile değiştirilmesini firma temsilcisinden talep etse bile, genellikle firma temsilcileri bu talebi kabul etmeyeceklerdir” dedi.
 
Tüketici uzlaşma durumunda arabuluculuk ücreti ödeyecek

Tüketici ile firma temsilcisinin anlaşması durumunda her iki tarafın da anlaştıkları bedel üzerinden yüzde 3’er olmak üzere arabulucuya yüzde altı “arabuluculuk bedeli” ödeyeceklerine dikkat çeken Çakar şunları söyledi: “Kısaca, ayıplı maldan dolayı mağdur olan tüketici, arabuluculuk sistemi nedeniyle hem hakkını tam olarak alamayacak hem de arabulucuya ayıplı malın uzlaşılan bedeli üzerinden yüzde üç “ARABULUCULUK ÜCRETİ” verecek. Arabuluculuk Sistemi, arabulucuların çıkarı için, ayıplı mal ve hizmetlerden dolayı tüketicilerin haklarına tam olarak erişmesini engelleyecektir.”
 
Turhan Çakar, Tüketici Hakları Derneği olarak, zayıf taraf olan tüketicilerin yasal haklarını tam olarak kullanabilmesi için 7251 Sayılı Kanun’un arabuluculukla ilgili maddesinin iptal edilmesini istediklerini belirtti.

YORUMLAR
  Vatan Şaşmaz'ın katili olduğu sanılan Filiz Aker kimdir?
Vatan Şaşmaz'ın katili olduğu sanılan Filiz Aker kimdir?