A24.com.tr » sağlık » Kan vermek orucu bozar mı | Kan aldırmak orucu bozar mı diyanet 2019

Kan vermek orucu bozar mı | Kan aldırmak orucu bozar mı diyanet 2019

Kan vermek orucu bozar mı | Kan aldırmak orucu bozar mı diyanet 2019

Kan vermek ya da kan aldırmakla orucun bozulup bozulmadığı merak ediliyor. Diyanet bu konuda ne diyor? Söz konusu merakınızı giderecek sorunun cevabı haberimizde...

Kan vermek orucu bozar mı? Kan aldırmak orucu bozar mı? Bu gibi sorular oruç tutan vatandaşlar tarafından sıkça merak ediliyor. İşte yanıtı...

Kan aldırmak ve kan vermek orucu bozar mı?

Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52). Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivayet vardır. Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.s.),“Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 28) buyurmuştur. Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).

Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi “Hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır.

YORUMLAR
  Öğretmenler gününe ait en komik capsler
Öğretmenler gününe ait en komik capsler