A24.com.tr » sağlık » GSS borçlarında gecikme cezaları siliniyor

GSS borçlarında gecikme cezaları siliniyor

GSS borçlarında gecikme cezaları siliniyor

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarını sene bitimine kadar ödeyen vatandaşların gecikme cezaları silinecek.

Hükümetten GSS borçlularına müjdeli haber! Borçlardaki gecikme cezaları siliniyor. İşte ayrıntılar...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, GSS prim borçlarını yıl sonuna kadar ödeyen vatandaşların gecikme cezalarının silineceği müjdesini verdi.

Bakan Selçuk açıklamasında şunları söyledi:

"Sağlık hizmetlerine erişemeyen hiçbir vatandaşın kalmaması hedefi ile başlatılan zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması 1/1/2012 yılında hayata geçirilmiş olup bu tarihten itibaren herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayan kişiler genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır.

Bugün ülkemizin %99,1’i genel sağlık sigortalısı olarak sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadır.

'FAİZSİZ ÖDEME İMKANI GETİRİLDİ'

Bununla birlikte birikmiş genel sağlık sigortası prim borçları olan vatandaşlarımız için de faizsiz ödeme imkanı getirilmiştir.

Bu kapsamda birikmiş genel sağlık sigortası prim borçlarını 31/12/2018 tarihine kadar ödeyen vatandaşlarımızın 2018 yılı nisan ayı ve öncesine ait ödenmemiş prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme zammı silinecektir.

Ancak 31/12/2018 tarihine kadar söz konusu prim borçlarının ödenmemesi halinde bu borçlara geçmişe yönelik gecikme cezası ve gecikme zammı ekleneceği için vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimde sağlanan bu imkanı kaçırmamasını tavsiye ediyorum." 

YORUMLAR
  Başbakan lakaplı Pirlo futbola veda etti...
Başbakan lakaplı Pirlo futbola veda etti...