A24.com.tr » yaşam » Göz damlası orucu bozar mı Nihat hatipoğlu 2019

Göz damlası orucu bozar mı Nihat hatipoğlu 2019

Göz damlası orucu bozar mı Nihat hatipoğlu 2019

Ramazan ayında oruç tutanlar için göz damlası kullanmak risk taşıyor mu? Göz damlası orucu bozar mı? Diyanet açıklamasına göre göz damlası orucu bozmaz. İşte nedeni...

 Uzmanlar göz damlasının orucu etkilemediğini belirterek, diyanetin de bu konuda aynı görüşte olduğunu söylüyor.

Her yıl Ramazan ayı ile birlikte özellikle göz rahatsızlığı olan vatandaşların, bu sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını ifade eden Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Baran Bari İlhan, Diyanet Başkanlığı'nın da göz damlasının orucu bozmadığı yönündeki açıklamalarının olduğunu ifade ederek, "İşin bilimsel açıklamasına baktığımızda göze damlatılan bir damla 50 mikronlitre oluyor. Göze damlatılan damlanın kan dolaşımına katılması ve burun yolu ile mideye ulaşması miktar olarak bile çok mümkün bir şey değil. Özellikle Ramazan döneminde bazı hastalarımız tedirgin olup tedavilerini aksatabiliyor.

İLGİLİ HABER Yanaktan öpmek orucu bozar mı Yanaktan öpmek orucu bozar mı

İLGİLİ HABER Kolonya koklamak orucu bozar mı Kolonya koklamak orucu bozar mı

Özellikle göz tansiyonu hastalarının devamlı ilaç kullanması gerekir. Bunu yapmadığı zaman ciddi göz hastalıkları problemleri çıkabiliyor. Bu nedenle hastalarımızın Ramazan ayında tedavilerini aksatmamaları gerekir. Bu konuda hastalarımızın gereken özeni göstermelerini istiyoruz. Bizim hastalarımıza önerimiz, gözyaşı kesesi dediğimiz bölgeye damla damlatırken başlarını arkaya atıp 5 dakika beklemeleridir" dedi.

"DAMLA HİÇBİR ŞEKİLDE VÜCUDUMUZA GEÇMİYOR"

Op. Dr. Ali Kutlay Tufan ise, her sene Ramazan ayında bu konu ile karşılaştıklarını belirterek, "Özellikle bu konudaki yetkililere defalarca kez soruldu ve hepsinde de verilen cevap, göz damlalarının orucu bozmadığı yönünde oldu. Nasıl ki Ramazan ayında, yağmurda yürürken ıslanıp gözümüze su kaçıyorsa veya yüzümüzü yıkayabiliyorsak ve bu orucu bozmuyorsa; onlardan çok daha az olarak damlattığımız damlalar hiçbir şekilde vücudumuza geçmiyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Diyanet Başkanlığı tarafından da göz damlalarının orucu bozmadığı yönünde açıklamalarda bulunulmuştu.

YORUMLAR
  FBI katil ve sapıkların en çok hangi burçtan çıktığını açıkladı
FBI katil ve sapıkların en çok hangi burçtan çıktığını açıkladı