A24.com.tr » dünya » Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı

Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı

Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı

ABD Başkanı Donald Trump, akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını resmen ilan etti.

ABD Başkanı Donald Trump, dünyadan gelen uyarılara rağmen geri adım atmadı ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını duyurdu.

Trump'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"ABD Ortadoğu'daki barış sürecine derinden bağlıdır. Açıklamam İsrail ile Filistin arasındaki çatışmadan ibaretti. 20 yılnda sonra İsrail ile Filistin arasında sürdürebilir barışan söz etmek mümkün değil. Ben artık zamanı geldi diyorum. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi. Önceki başkanlar bunu seçim vaadi olarak söylemiş ancak gerçekleştirmemiştir. Ben bu vaadi gerçekleştiriyorum. Bu çok önceden verilmiş olması gereken bir karardır. İsrail'in birçok hükümet kurumu bu şehirdedir.

İLGİLİ HABER Kudüs nerede, haritadaki yeri, hangi ülkeye bağlı, önemi ne? Kudüs'te Müslümanlar mı çok Yahudiler mi? Kudüs nerede, haritadaki yeri, hangi ülkeye bağlı, önemi ne? Kudüs'te Müslümanlar mı çok Yahudiler mi?

Bugün verdiğimiz kararla Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyoruz. Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma talimatı veriyorum. Bu karar, hiçbir şekilde bizim buradaki kalıcı bir barış anlaşmasına bağlılığımızda değişiklik olduğu anlamına gelmemektedir. Kutsal kent insanlığı bir araya getireceğine inanıyorum. Barış ona ulaşmak isteyenlerin uzağında değildir. Bölge liderlerinden şunu istiyorum; Barış için bize katılmaları için çağrıda bulunuyorum."

,

60 Saniyede Gündem 11 Ekim 2018

YORUMLAR
  Arda Turan'ın yeni oyuncağı servet değerinde... İşte ünlü isimlerin milyon dolar değerindeki otomobilleri
Arda Turan'ın yeni oyuncağı servet değerinde... İşte ünlü isimlerin milyon dolar değerindeki otomobilleri

İlginizi çekebilecek diğer haberler