A24.com.tr » dünya » Kudüs nerede, haritadaki yeri, hangi ülkeye bağlı, önemi ne? Kudüs'te Müslümanlar mı çok Yahudiler mi?

Kudüs nerede, haritadaki yeri, hangi ülkeye bağlı, önemi ne? Kudüs'te Müslümanlar mı çok Yahudiler mi?

Kudüs nerede, haritadaki yeri, hangi ülkeye bağlı, önemi ne? Kudüs'te Müslümanlar mı çok Yahudiler mi?

Son günlerde tartışmalara konu olan Kudüs'ün nerede olduğu, haritadaki yeri, tarihi önemi merak edilmeye başlandı. İşte Kudüs'le ilgili tüm ayrıntılar...

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, akşam saatlerinde kameraların karşısına geçti ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul ettiklerini tüm dünyaya duyurdu. Trump ayrıca, Tel Aviv'deki büyükelçiliği de Kudüs'e taşınması için talima verdi. Peki Kudüs neden önemli? İşte yanıtı...

KUDÜS TARİHİ

Kudüs’ün tarihi, milattan önce 2000’lere kadar uzanmaktadır. Tarihi boyunca iki kez yok olma kaderini tadan şehir, 23 işgale, 52 saldırıya tanıklık etmiştir. Hz. Muhammed S.A.V’in İslamiyet’in yayılmasında önemli bir nokta olan Kudüs’ten Miraç’a yükseldiği ve Mescid-i Aksa’nın burada inşa edildiği bilinmektedir. İslam için önemli olduğu kadar Yahudi ve Hristiyan dinleri için kabul gören bazı yapı taşları burada bulunmaktadır. İsa’nın burada çarmıha gerildiği rivayeti ve bu nedenle buranın hac noktası olarak kabul görmesi Hristiyanlar için, Milattan önce 10. Yüzyılda Kral Davud’un ele geçirmesi ise Kudüs’ü Yahudiler için anlamlı kılmıştır.

KUDÜS NEREDEDİR?

Kudüs konumu itibariyle İsrail ve Filistin’in orta noktasında yer almaktadır. Bu nedenle her iki ülke için de büyük öneme sahip olmaktadır. Kudüs’ün diğer ismi, İsrailliler tarafından Jarusalem olarak bilinmektedir.

KUDÜS'ÜN STATÜSÜ

İsrail, Doğu Kudüs'ü 1967 Altı Gün Savaşı sonrasında işgal etmiş ve ardından topraklarına katmıştı ancak bu durum uluslararası alanda tanınmıyor.
Filistinliler, Doğu Kudüs'ü ileride kurulacak bağımsız bir Filistin Devleti'nin başkenti yapmak istiyor. İsrail ise bütün Kudüs'ü başkenti olarak görüyor.
Hamas, İsrail'in Kudüs'ü başkenti olarak ilan etmesi durumunda yeni bir intifada başlatma tehdidinde bulunmuştu.

,

İğne esnasında oğlu ile ağlayan baba

YORUMLAR
  Adriana Lima ile Metin Hara ilişkisinde büyük sürpriz!
Adriana Lima ile Metin Hara ilişkisinde büyük sürpriz!

İlginizi çekebilecek diğer haberler