A24.com.tr » yaşam » Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD): “İyilik bulaşıcıdır”

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD): “İyilik bulaşıcıdır”

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD): “İyilik bulaşıcıdır”

TÜBİSAD, afet bölgesinde gerçekleştirdiği dijital kapsayıcılık çalışmalarıyla fırsat eşitliği sağlamaya destek oluyor.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), 6 Şubat 2023‘te yaşanan yıkıcı depremlerin ardından “iyilik bulaşıcıdır” motivasyonuyla hayata geçirdiği Teknolojik Eğitim Sınıfı projesi (TES) kapsamında kurduğu TES'lerin sayısını 2024 yılında 25'e çıkararak bölgede dijital kapsayıcılık ile nitelikli eğitim, fırsat eşitliğine ve istihdama destek olmayı hedefliyor.
 
Türkiye'de e-dönüşümü sağlayacak ulusal projeler üretmek ve bu projeleri paylaşarak tüm kesimlerin desteğini almak suretiyle çalışmalarını yürüten Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından “İyilik Bulaşıcıdır!” motivasyonuyla üyelerinin ve ekosisteminde yer alan paydaşlarının katkılarıyla attığı hızlı adımlar sonucu Teknolojik Eğitim Konteynerleri (TEK) / Teknolojik Eğitim Sınıfları (TES) projesini başlatmıştı.
 
Projeyle, afet bölgesinde bulunan bireylerin eğitim, sosyal ve çalışma hayatlarında meydana gelen kayıplar nedeniyle artan fırsat eşitsizliğinin azaltılması hedefleniyor. Öğrencilerin örgün teknoloji eğitimine ulaşması, farklı yaş grubundaki bireylerin ihtiyaçlarına yönelik beceri ve sosyal destek almalarını sağlayarak afet bölgesi ve Türkiye'nin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, 2024 yılı sonuna kadar toplam 25 teknolojik eğitim konteyneri (TEK) ve teknolojik eğitim sınıfı (TES) kurulması hedefleniyor.
 
TEK ve TES'ler sürdürülebilir kalkınma ile uyumlu teknolojik dönüşüm sağlıyor
Teknolojiyle donatılmış mobil veya sabit konumlandırılan sınıflar olan ve her biri 20 öğrenci kapasitesine sahip TEK ve TES'ler, öğrencilerin teknoloji eğitimlerinin yanı sıra farklı yaş gruplarının çeşitli bilişim, sosyal ve kültürel aktiviteleri, meslek edindirme kursları ve psikolojik destek sunarak “Dönüşümlü Eğitim Merkezi” olarak da kullanılıyor. TEK ve TES'ler teknoloji erişimi ihtiyaçlarını karşılamak üzere masa, sandalye, dolap, yangın söndürme tüpü, dizüstü bilgisayar, klima, jeneratör, 3D yazıcı, projektör ve internet bağlantısı için erişim noktası bulunduruyor.  İlave eğitimlerle desteklenen öğrenciler için robotik kodlama ve oyun tasarımı eğitimleri veriliyor.
 
Proje, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından 4-Nitelikli Eğitim, 5-Cinsiyet Eşitliği, 8-İnsana yakışır iş ve ekonomik büyüme, 10-Eşitsizliklerin azaltılması, 17-Amaçlar için Ortaklıklar maddelerine doğrudan uyumlu olarak toplumsal kalkınmaya katkı sağlamayı amaçlıyor.
 
“2024'te hedefimiz 25 adet TEK/TES kurulumunu tamamlamış olmak”
Üzerinden bir yıl geçen depremlerin etkilerinin halen çok büyük olduğunu belirten TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali TOMBALAK, “Ülke tarihimizin en acı felaketlerinden birini ne yazık ki geçtiğimiz yıl yaşadık. Hepimizi derinden sarsan 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Böylesine büyük boyutta bir yıkımın ihtiyaçlarına cevap vermek için TÜBİSAD olarak en önemli misyonlarımızdan biri olan dijital kapsayıcılık, nitelikli eğitim ve fırsat eşitliğini sağlamak üzere bölgedeki eğitim ve gelişim ihtiyaçları için kullanabilecek TÜBİSAD Teknolojik Eğitim Konteyneri/Sınıfı (TEK/TES) projesini hayata geçirdik. Üyelerimizin güçlü desteğiyle 2023 yılında hedefimizdeki sayıyı aşarak 13 TEK/TES kurulumunu tamamladık. Bu yıl hedefimiz bu sayıyı 25'e çıkarmak. Bölgedeki fırsat eşitsizliğini azaltmak hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin bir kez daha böyle bir acıyı yaşamamasını diliyorum” dedi.

YORUMLAR
  Orionid meteor yağmuru nedir? Orionid meteor yağmuru Türkiye'de nasıl izlenir? Orionid meteor yağmurunun fotoğraflarını çekmenin püf noktaları...
Orionid meteor yağmuru nedir? Orionid meteor yağmuru Türkiye'de nasıl izlenir? Orionid meteor yağmurunun fotoğraflarını çekmenin püf noktaları...