A24.com.tr » sağlık » Aseksüel nedir, nasıl anlaşılır, biseksüel nedir?

Aseksüel nedir, nasıl anlaşılır, biseksüel nedir?

Aseksüel nedir, nasıl anlaşılır, biseksüel nedir?

Günümüzde artık cinsel arzuların ve cinsel içgüdülerin farklı isimleri bulunuyor ve insanlar hissettikleri duygulara göre kendini yorumluyor. Peki aseksüellik nedir?

 Birçok ünlünün aseksüel olduğunu itiraf etmesinin ardından sosyal medyada aseksüellik tartışması oluştu. Peki aseksüellik nedir?

Aseksüel demek herhangi birine yönelik cinsel çekim eksikliği ya da cinsel etkinliğe düşük ilgi göstermek veya hiç göstermemektir. Bir cinsel cinsel yönelim eksikliği olarak veya karşı cinsellik, eş cinsellik ve çift cinselliğin yanındaki dördüncü bir varyasyon olarak düşünülebilir. 2004 yılında yapılan bir çalışmaya göre %1 kadar aseksüel belirlenmiştir.

Aseksüellik, davranışsal ve genellikle bireyin kişisel veya dini inançları gibi unsurların üzerinde etkili olduğu cinsel etkinlikten kaçınma ve bekarlıktan farklıdır. Cinsel davranışın tersine, cinsel yönelimin “kalıcı” olduğuna inanılmaktadır. Bazı aseksüel kişiler romantik partnerlerini memnun etme arzusu ya da çocuk sahibi olma arzusu gibi çeşitli nedenler dolayısıyla, cinsel çekim veya seks arzusu eksikliğine rağmen cinsel etkinlikte bulunabilirler.

Aseksüelliğin bir cinsel işlev bozukluğu olup olmadığı tartışmaları sürmektedir. Aseksüellik olarak tanımlanan durumlar genelde bir cinsel yönelim olarak kabul ediliyor. Bazı bilim insanları, kimi aseksüellerin doğal cinsel dürtüleri olduğu halde mastürbasyona başvurmadıklarını ve aseksüel olarak yaşamlarını sürdürdükleri bu yüzden aseksüelliğin bir cinsel yönelim olduğunu beyan etmişlerdir.

Bir cinsel yönelim olarak aseksüellik ile ilgili bilimsel araştırma sayısı oldukça sınırlıdır. Ancak son yıllarda hem sosyoloji hem de psikoloji bakımından büyüyen ve gelişen bir araştırma alanıdır. Bazı araştırmacıların aseksüelliğin bir cinsel yönelim olduğunu savunmasına karşın, bazı araştırmacılar ise aynı görüşte değildir.

Aseksüelliğin Nedenleri
Aseksüelliğin, bir cinsel yönelim olup olmadığı üzerinde önemli tartışmalar vardır. Özellikle, kimseye seksüel ilgi duymama, cinsel isteğin azalması/bulunmaması belirtilerini Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu ile aynı kabul edip aseksüelliğin tıbbi bir sorun olduğunu savunanlar bulunur.

Fakat aseksüellik genel olarak bir bozukluk (örneğin anorgazm, anhedoni gibi) ya da cinsel işlev bozukluğu olarak kabul edilmez. Ayrıca aseksüellerin, HCİB (Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu) olanların tersine bariz bir sıkıntı göstermediği ve cinsel uyarılma konusundaki eksikliklerine ilişkin insanlar arasında zorluklar yaşamadıkları da görülmektedir. Aseksüeller, cinsel çekim hissetmiyor olmalarını hayatlarının bir parçası olarak görmektedirler. Bununla birlikte bazı insanlar da aseksüelliğin belirtilen hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabileceğini de savunmaktadır.

Bazı argümanlarda aseksüellerin doğal cinselliği reddettiği ve cinselliğin anksiyeteye, istismara sebep olduğunu savunduğu ve bazen mastürbasyon yapan aseksüellerin de bu inanca dayandığı da belirtilir. Bunların dışında aseksüellerin partnerlerini romantik açıdan memnun edebilmek için cinsel faaliyette bulundukları da argümanlar arasındadır.

YORUMLAR
  Acun Ilıcalı Survivor ünlüler takımını açıkladı
Acun Ilıcalı Survivor ünlüler takımını açıkladı