A24.com.tr » eğitim » AÖF tek ders sınavı nedir nerede ve nasıl yapılacak 2018

AÖF tek ders sınavı nedir nerede ve nasıl yapılacak 2018

AÖF tek ders sınavı nedir nerede ve nasıl yapılacak 2018

Anadolu Üniversitesi'nin düzenlediği Açıköğretim Fakültesi sınavı sisteminde 2018 yılında değişikliğe gidildi. Tek ders sınavına girilecek dersin sayısı 3'e çıkarıldı.

Açıköğretim sınav sonuçları bu sabah resmen duyuruldu. Öğrenciler geçemediği dersler için tek ders sınavına girebilecek. İşte tek ders sınavı hakkındaki detaylar...

Anadolu Üniversitesi'nin açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıtlı olup 2017-2018 öğretim yılının güz dönemi ya da bahar döneminde sadece bir (1) dersten başarısız olan ve bu dersini geçtiği takdirde mezun olabilecek durumdaki öğrencilere tek ders sınavı yapılacaktır.

Açıköğretim Tek ders sınavı aşağıda belirlenen esaslar çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

-Kayıtlı olduğu bölüm/programda tüm dersleri alan ve sadece bir (1) dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrenciler tek ders sınavına girebilirler.

-Öğrencinin sınava gireceği tek derse 2017-2017 öğretim yılı güz veya bahar döneminde kayıt yaptırmış olması gerekmektedir.

-Başarısız olduğu tek dersten (DZ), (YZ) harf notu alan öğrencilere tek ders sınav hakkı verilmez.

-Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma, klavye öğretimi ve benzeri uygulamalı dersler) için tek ders sınav hakkı verilmez.

-Tek ders sınav notu dönem sonu sınavı notu yerine geçer.

-Başarı notu, dönem içi notları ile tek ders sınav notunun yüzdelik bilgileri dikkate alınarak belirlenir.

-Tek ders sınavı sonucunda hesaplanan başarı notuna göre öğrencinin harf notu, ilgili dönemde o dersten bağıl değerlendirme sonunda oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenecektir.

-Her ne sebeple olursa olsun tek ders sınavına katılmayan veya katılamayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmaz.

-Tek ders sınavına girmeyen öğrencilerin dönem sonu harf notları geçerli olacaktır.

-Tek ders sınavı 15 Temmuz 2017 günü saat 14:00’de Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, Trabzon, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa ve cezaevinde olup tek ders sınavına girebilecek öğrenciler için bulundukları illerdeki cezaevlerinde gerçekleştirilecektir.

-15 Temmuz 2017 günü tek ders sınavının yapılacağı illerde ve KKTC/Lefkoşa’da bulunan AÖF büroları 10:00 – 15:00 saatleri arasında açık olacaktır.

Tek ders sınavına girecek öğrencilerin sistemimizde kayıtlı olan sınav merkezlerine göre sınav yapılacak illere atamaları aşağıda yer alan tablo kullanılarak Fakülte tarafından yapılacaktır. Öğrencilerimiz tek ders sınavına gireceği sınav ilini, Temmuz 2017 tarihlerinde www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinin “Giriş Yapmak İçin Tıklayınız” bağlantısından T.C. kimlik/öğrenci numaraları ve şifreleri ile öğrenci sayfalarına giriş yaparak, AÖF bürolarına bizzat giderek veya 444 10 26 – 850 200 46 10-19 (10 Hat) nolu Açıköğretim Sistemi Etkileşim Merkezi’ni arayarak değiştirebilirler. Belirtilen tarihlerde değişiklik yapmayan öğrenciler Fakülte tarafından atandıkları sınav ilinde sınava girmek zorundadırlar. 

TEK DERS HAKKI 3'E ÇIKTI

Anadolu Üniversitesi rektörü Naci Gündoğan, AÖF öğrencileri için önemli açıklamalarda bulundu. Açıköğretim Fakültesi İktisat ve İşletme programlarında kayıtlı olan öğrencilerden mezun olması için sadece tek dersi kalmış olanların dönemlerini uzatmamaları için uygulamada olan tek ders sınav haklarının, bu sene itibari ile birlikte üç derse çıkarıldığını belirtti.

Öğrencilerin belirtilen bu üç ders sınav hakkından yararlanabilmesi için 2016- 2017 eğitim ve öğretim yılı güz dönemi ya da bahar dönemi içerisinde o derslere kayıt yaptırmış olması gereklidir. Başarısız olunan üç dersten de DZ veya YZ gibi harf notu almış olan öğrenciler için üç ders hakkı tanınmamaktadır. Ayrıca uygulamalı olan dersler için de üç ders sınav hakkı tanınmaz. Yapılan üç ders sınavın notu da dönem sonu yani final sınav notu olarak geçmektedir.

YORUMLAR
  • Bu içeriğe 2 yorum yapıldı.
  • Ali RIZA KORKUT 2018-06-18 23:29:03

    Tek dersim kaldi. Tek dersi olanlara uc sinav hakki verildigi belirtiliyor. Acik Ogretim Mugla burosu ise sınava giremeyecegimi belirtti . 2016 2017 Egitim ogretim yilinda kayıtlı olan' ki bende kayitliyim,sınava girebilecegim belirtiliyor. Ben simdi ne yapmaliyim?

  • A. R kor. 2018-06-18 01:27:38

    Tek bir dersim kaldi. Tek dersle ilgili aciklamalarda, tek ders hakkının üçe çıkarıldığı ve 2016 __ 2017 Eğitim öğretim yılında kayıtlı olunması durumunda sınava girebileceği belirtiliyor. Benim üç dersim yok. Ben nasıl bir yol izlemeliyim ?

  Türkiye'de satılan ve 70 Bin TL altında olan Otomobiller neler?
Türkiye'de satılan ve 70 Bin TL altında olan Otomobiller neler?