A24.com.tr » çevre haberleri » Zongultak'ta 4112 yaşında porsuk ağacı bulundu

Zongultak'ta 4112 yaşında porsuk ağacı bulundu

Zongultak'ta 4112 yaşında porsuk ağacı bulundu

Dünyanın en yaşlı Porsuk ağacı Zonguldak'ta tesadüf eseri bulundu. Ağacın 4112 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Dünya üzerinde bilinen en yaşlı ağaç olarak tarihe geçti.

Zonguldak’ta yeni tespit edilen bir Porsuk ağacı tam 4112 yaşında çıktı ve dünyanın bilinen en yaşlı Porsuk ağacı oldu. arkeofili.com'un haberine göreağaç ilk olarak Bronz Çağı’nda filizlenmiş.

ANADOLU'NUN BİLİNEN EN YAŞLI AĞACI
Zonguldak’ta Bronz Çağ’a tarihlenen Porsuk ağacının (Taxus baccata), Anadolu’nun bilinen en yaşlı ağacı olduğu ortaya çıktı. Ağaç aynı zamanda dünyanın en yaşlı beş ağacı arasına girdi.

4112 yaşındaki Porsuk ağacının tarihlendirilmesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Ercan Oktan ve Anturia Danışmanlık’tan Dr. Murat Yıldız tarafından yıllık halkaların laboratuvarda incelenmesiyle yapıldı. Yapılan incelemelerde ortaya çıkan sevindirici sonuçlardan biri de ağacın hala oldukça sağlıklı olması ve insanlar tarafından zarar görmediği sürece en az 4.000 yıl daha yaşayabileceği.

KORUMAYA ALINACAK
Dünyanın en yaşlı beş ağacından biri olan ağaç, Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci tarafından tespit edildi. Örmeci, Arkeofili’ye yaptığı açıklamada bir köylünün kendisine haber verdiğini ve daha sonra bölgede incelemeler yaptıklarını belirtti. Örmeci, ağacın bulunduğu 1500 dekar alanın Tabiat Anıtı olarak ilan edilerek mevcut Gumeli Tabiat Anıtı’na ekleneceğini de duyurdu.

(Kaynak: Haber7)

YORUMLAR
  Cem Özer neden evlendiğini buz gibi espriyle açıkladı
Cem Özer neden evlendiğini buz gibi espriyle açıkladı