A24.com.tr » dünya » Zimbabve'de tanklar sokaklara çıktı, ülkede darbenin ayak sesleri

Zimbabve'de tanklar sokaklara çıktı, ülkede darbenin ayak sesleri

Zimbabve'de tanklar sokaklara çıktı, ülkede darbenin ayak sesleri

Afrika'nın güneyinde yer alan Zimbabve'de Başkan Mugabe'nin yardımcısı Mnangagwa'yı görevden alması üzerine tanklar sokaklara çıkarken, ordu başkente doğru harekete geçti.

Zimbabve'de 30 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Robert Muhabe'yi devirmek için düğmeye basan ordu güçleri, başkente doğru harekete geçti.

Zimbabve'nin 30 yıllık devlet başkanı 93 yaşındaki Robert Mugabe'nin yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı görevden alması sonrası devreye ordu girdi.

ORDU SON TASFİYELERDEN RAHATSIZ OLDU

Genelkurmay Başkanı'nın, devrik başkan yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı destekleyen isimlerin tasfiyesine son vermek için "adım atmaya" hazır olduğunu söylemesinin bir gün sonrasında tankların Zimbabve'nin başkenti Harare'ye doğru yola çıktığı görüldü.

GENELKURMAY BAŞKANI GÖVDE GÖSTERİSİ YAPMIŞTI

Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga, 90 askerle birlikte düzenlediği basın toplantısında isim zikretmeden Mugabe'yi hedef aldı ve bağımsızlık mücadelesinde rol almış isimlere yönelik muamelenin tolere edilmeyeceğini söylemişti.

BAŞKAN, KOLTUĞU EŞİNE VERMEK İSTEDİ

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, kendisinin yerine geçebilecek kişi olarak görülen yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı görevden almıştı.

Mnangagwa, son aylarda 93 yaşındaki Mugabe ve eşi Grace Mugabe tarafından başkanı devirerek koltuğa oturmaya çalışmakla suçlanıyordu.

Başkanlık koltuğuna oturmak istediğini geçen hafta sonu düzenlenen parti mitinginde bir kez daha dile getiren First Lady Mugabe'nin gelecek ay düzenlenecek parti kongresinde başkan yardımcısı koltuğuna atanabileceği belirtiliyor.

Göreve 2014 yılında atanan ve 1980'den beri Mugabe'nin kabinesinde yer alan Mnangagwa, yine Mugabe'yi devirmek istemekle suçlanan Joice Mujuru'nun yerine gelmişti. 

YORUMLAR
  Orta Doğu’nun en güçlü orduları listesi yayınlandı
Orta Doğu’nun en güçlü orduları listesi yayınlandı

İlginizi çekebilecek diğer haberler