A24.com.tr » yaşam » Yerel seçimlerde adayların kentsel dönüşüm konusundaki yaklaşımları önemli

Yerel seçimlerde adayların kentsel dönüşüm konusundaki yaklaşımları önemli

Yerel seçimlerde adayların kentsel dönüşüm konusundaki yaklaşımları önemli

Mart 2024 yerel seçimleri Türkiye genelinde heyecanla beklenirken, adayların kentsel dönüşüm vaatleri, özellikle deprem bölgesi olan ve altyapı sorunu yaşayan şehirlerde büyük bir öneme sahip.

Nüfus yoğunluğu şehirlere doğru artıkça kentler plansız bir büyümenin içinde kalıyor. İnsan hayatını olumsuz etkileyen bu plansız büyüme barınmadan ulaşıma, kamu hizmetlerinden güvenliğe, enerji verimliliğinden çevreye duyarlı sistemlere ve afet yönetimine kadar şehirler ilgili her türlü sürecin yönetilmesini zorlaştırıyor. Özellikle Mart 2024 yerel seçimleri içinde adayların vaatleri de bu eksende ilerliyor.
 
Kentsel dönüşüm, akıllı şehirler ve dijital ikiz projeleri tüm dünyanın gündeminde olduğu gibi ülkemiz yerel yönetimlerin gündeminde de geniş yer bulmaya başlıyor. Çünkü büyüyen şehirleri verimli bir şekilde yönetmenin yolu akıllı şehirlerden geçiyor. Akıllı şehir pazarının 2027'de tüm dünyada 2 trilyon doların üzerine çıkacağı öngörülüyor. Bu rakamın içerisindeki dijital ikiz çalışmalarının ise 125 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Konunun öneminin farkında olan ülkeler de bu alana ciddi yatırımlar yapıyor. İngiltere'nin 2023 yılında aldığı bir kararla her kenti akıllı kent haline getirmek ve kentlerin dijital ikizini çıkartmak için ayırdığı bütçe 600 milyar poundun üzerinde. Yaklaşık 10 yıl içinde yapılacak bu yatırımla, kentlerin dijital dönüşümünün gerçekleşmesi hedefleniyor.
 
Akıllı şehir yaklaşımını güçlendirmek ve yaygınlaştırmak için 42 yıldır bilişimin gücünü kullanan SAMPAŞ Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yapıyor: "Akıllı kentsel dönüşüm projeleri ve daha da önemlisi bu projelerin gerçekleştirilmesi şehirlerimizin geleceğini etkileyen en önemli etkendir. SAMPAŞ Holding olarak, 42 yıldır bilişimin gücünü kullanarak kentlerimizi daha yaşanabilir hale getirmeye, yatırımlarımız ve projelerimizle Türkiye'nin dört bir yanındaki belediyelere destek olmaya devam edeceğiz.  Bu kritik dönemde sadece kentsel dönüşüm projeleri değil, aynı zamanda dijital ikiz teknolojileri de seçim gündeminin önemli bir parçası olarak öne çıkıyor. Dijital ikiz konseptini de Türkiye genelindeki projelerine entegre ederek şehirlerin dijitalleşmesine katkı sağlamaya hazırız” diyerek şöyle ekledi:
 
“Türkiye yaklaşan yerel seçimlere hazırlanırken, akıllı şehir, bina ve madencilik projelerine öncelik verme zorunluluğu son derece kritik. Ülkemizin birçok kez yıkıcı doğal afetlere ve trajik can kayıplarına maruz kalması nedeniyle hem adayların hem de paydaşların kentsel dönüşüm konusunda ileri görüşlü bir yaklaşım benimsemeleri çok önemli diye düşünüyorum. SAMPAŞ Holding, akıllı projeler alanında yenilikçi çözümler ve uzmanlık sunarak bu çabada önemli bir rol oynamaya hazır. En son teknolojiler ve sürdürülebilir uygulamalar aracılığıyla, toplumsal yaşamda dayanıklılığı ve güvenliği artırmayı ve gelecekteki felaketlerin yarattığı riskleri azaltmayı hedefliyoruz. İlerleme ve refahımız adına, adayları yalnızca altyapıyı güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda yaşamları ve geçim kaynaklarını da koruyacak akıllı girişimlerin uygulanmasına öncelik vermeye çağırıyoruz. Gelin hep birlikte, dayanıklılık ve yeniliğin el ele vererek herkes için daha parlak yarınlar sağlayacak bir gelecek inşa edelim.”

YORUMLAR
  Evlilikleri ile zamanında gündeme oturan ünlü isimlerin seçtiği gelinlikler...
Evlilikleri ile zamanında gündeme oturan ünlü isimlerin seçtiği gelinlikler...