A24.com.tr » dünya » Yeni Zelanda nerede, müslüman ülke mi, Yeni Zelanda'nın nüfusu kaç, ne zaman kuruldu?

Yeni Zelanda nerede, müslüman ülke mi, Yeni Zelanda'nın nüfusu kaç, ne zaman kuruldu?

Yeni Zelanda nerede, müslüman ülke mi, Yeni Zelanda'nın nüfusu kaç, ne zaman kuruldu?

Yeni Zelanda'da camiye gerçekleştirilen saldırının ardından Yeni Zelanda hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler araştırmalara başladı. Yeni Zelanda müslüman mı, Yeni Zelanda nerede?

 Yeni Zelanda'da gerçekleştirilen cami katliamının ardından dünya ayağa kalktı. Canlı yayında gerçekleşen olayın ardından Yeni Zelanda bir anda dünyanın gündemi haline geldi. Yeni Zelanda nerede, Yeni Zelanda müslüman mı?

Güney Büyük Okyanus'ta bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda'nın güneyinde bulunan ChristChurch şehri, son bilgilere göre yaklaşık 400 bin kişilik nüfusa sahiptir. 268 bin 838 kilometrekare üzerine kurulu olan Yeni Zelanda'nın küçük bir şehri olan ChristChurch, ülkenin turizm şehirlerinden birisi olarak bilinmektedir.

YENİ ZELANDA NEREDE?

Kuzey ve Güney Adaları ile bazı küçük adalardan oluşan ve dört tarafı sularla çevrili olan Yeni Zelanda en yakın komşusu konumundaki Avustralya'ya yaklaşık 2.200 km mesafededir.

Ülkede genel olarak ılıman iklim hakimdir. Dört mevsimin arasında sıcaklık farklarının göreceli olarak düşük olduğu Yeni Zelanda'da Eylül, Ekim, Kasım ayları İlkbahar, Aralık, Ocak, Şubat ayları Yaz, Mart, Nisan, Mayıs ayları Sonbahar, Haziran, Temmuz, Ağustos ayları ise Kış mevsimi yaşanmaktadır.

Yazın hava sıcaklığı 20 ila 25 derece, Kışın ise 5 ila 15 derece arasında seyretmektedir. Kuzey Adanın en kuzey kesimlerinin Yaz aylarında sub-tropik iklim özellikleri gösterdiği,Güney Adanın dağlık yüksek kesimlerinde kış aylarında sıcaklığın -10 dereceye kadar düştüğü görülmektedir. Yerleşimin yoğunlaştığı kıyı kesimleri yıl boyu dengeli olarak yağmur ve güneş almaktadır. Başkent Wellington coğrafi konumu itibariyle yıl boyunca sert rüzgara maruz kalmaktadır.

YORUMLAR
  Sansa Stark'tan (Sophie Turner) Game of Thrones'un 8. final sezonu hakkında ipucu
Sansa Stark'tan (Sophie Turner) Game of Thrones'un 8. final sezonu hakkında ipucu