A24.com.tr » yaşam » Vatandaşın vefat paylaşımı akademisyeni kızdırdı

Vatandaşın vefat paylaşımı akademisyeni kızdırdı

Vatandaşın vefat paylaşımı akademisyeni kızdırdı

Vatandaşın sosyal medyadaki vefat paylaşımı Sosyal Medya Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Ali Murat Kırık'ı kızdırdı. Akademisyen "Medya Okuryazarlığı bundan dolayı şart!" notuyla içeriğe tepki gösterdi.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden Yrd.Doç.Dr. ALİ Murat Kırık'a isyan ettiren sosyal medya paylaşımı.

Bir vatandaşın dedsinin ölüm haberini sosyal medya profilinden dedesinin ölüm döşeğindeki fotosuyla paylaşması Medya Okuryazarlığı dersinin zorunlu olması ve formasyonlu iletişimcilerce okutulması kampanyalarına desteğiyle bilinen akademisyen Yrd.Doç.Dr. Ali Murat Kırık'ı kızdırdı.

 ALİ Murat Kırık'ı vatandaşın tweetini şu bilgi notuyla retweet etti:

"Medya Okuryazarlığı bundan dolayı şart! Sosyal medyada bir vefat haberi böyle paylaşılıyorsa vay halimize..."

Bu ve benzeri paylaşımlar üzerinden  Milli Eğitim Müfredatına yeni giren medya okuryazarlığı dersi tartışmaları devam ediyor. Sosyal medyanın günlük hayata bu denli girmesinin ardından, medya okuryazarlığı dersini ortaöğretim müfredatına dahil eden Milli Eğitim Bakanlığı, dersin hangi bölüm mezunları tarafından verileceği konusunda belirsizlik yaşıyor.

Medya okuryazarlığını fakültelerinde ders olarak gören İletişim mezunları, dersi kendilerinin vermesi gerektiğini savunurken, bir diğer görüş ise medya okuryazarlığının Türk Dili ve Edebiyatı mezunları tarafından verilmesi gerektiğini savunuyor.

Sosyal medyada paylaşılan bazı haber içeriklerini değerlendiren akademisyenler, 'kalitesiz' buldukları içerikleri örnek göstererek medya okuryazarlığı tartışmalarına katıldı.

YORUMLAR
  • Bu içeriğe 1 yorum yapıldı.
  • Sevda 2017-06-20 13:35:29

    İletisimcilerin farkli yontemlerle elestirildigi yetersiz diye nitelendirildigi su donemde boyle duyarli hocalarimizdan destek gormek iletisimcileri mutlu etti.Bu ve buna benzer bircok abes durum hergun bircok sosyalmedyaya konu olmakta.Neyazikki bilincsiz medya kullaniminin yol actigi bu durumlar gun gectikce artmakta bu sebepten bu dersin zorunlulugu sart.Umarim gereken herneyse enyakin vakitte yapilir.

  Galaxy Note 7’lerin üretimi durduruldu!
Galaxy Note 7’lerin üretimi durduruldu!