A24.com.tr » ekonomi » Ünlü pizzacı batmanın eşiğinde

Ünlü pizzacı batmanın eşiğinde

Ünlü pizzacı batmanın eşiğinde

İngiltere'nin en büyük restoran zincirlerinden olan 470 şubeli Pizza Express 1,1 milyar sterlini bulan borçlarının yeniden yapılandırılması için kreditörlerle görüşüyor.

470 şubesiyle hatırı sayılır bir marka olan Pizza Express'ten yapılan açıklamaya göre, şirketin yaklaşık 1,1 milyar sterlin seviyesinde borçlarının yapılandırılması için mali danışmanlarının kreditörlerle görüşmeye başladığı belirtildi. Şirketin borcunun faizi ise yıllık yaklaşık 93 milyon sterlin seviyesinde. Bu da şirketin yıllık karının büyük kısmının borçların faizini kapatmasına yetiyor.

14 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Şirketin İngiltere dışında Asya ve Avrupa'da toplam 180 şubesi mevcut. 1965 yılında kurulan Pizza Express 14 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yönetim merkezi Londra'nın batısında Uxbridge bölgesinde yer alan şirketi, 2014 yılında Çinli yatırım şirketi Hony satın almıştı.

6 AYDA 2 BİN 868 MAĞAZA KEPENK KAPATTI

İngiltere'de son dönemde Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış sürecine ilişkin belirsizlikler nedeniyle çok sayıda şirket kapısına kilit vurmak zorunda kaldı. Ülkede bu yılın ilk yarısında (6 aylık süreçte) toplam kapanan mağaza sayısı PricewaterhouseCoopers (PwC) raporuna göre, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4 artarak 2 bin 868'e yükseldi.

EN SON ÜNLÜ ŞEFİN RESTORANI İFLAS ETMİŞTİ

En son dünyaca ünlü şef Jamie Oliver'ın sahibi olduğu restoran zinciri Mayıs ayında iflas etmiş, 25 restoranlık zincire kayyum atanmıştı. Jamie Oliver, geçen yıl kendi hesabından 13 milyon sterlin aktarmış ve 17 milyon sterlinlik de ek dış finansman bularak restoran zincirini son anda iflastan kurtarmıştı.

YORUMLAR
  Ünlüler ve anneleri
Ünlüler ve anneleri