A24.com.tr » politika » Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı. Mehmet Cahit Turhan'ın yerine Adil Karaismailoğlu atandı.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın görevine son verildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan "atama kararı"na göre  Mehmet Cahit Turhan'ın yerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na Adil Karaismailoğlu atandı.

Turhan'ın bakanlığında tepki çektiği olaylar nelerdi?

Turhan, son dönemde projeler ve 'siyasete futbol müdahalesi' gibi konular nedeniyle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirilmişti.

Erdoğan, 2019 yılında Sivas'ta yapımına devam edilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattına ilişkin şehirde yaptığı konuşmada "Ankara-Yozgat-Sivas yüksek hızlı tren hattı yapımı devam ediyor. Bu hatla Ankara-Sivas- yolculuğu 2 saate düşüyor. Ulaştırma Bakanı da burada. İşi takip etmez, bitirmezse eyvallah, güle güle" demişti. 2020 yılı içinde bitirilmesi planlanan proje henüz kullanıma açılmadı.

Öte yandan Süper Lig'deki şampiyonluk yarışı için "Trabzonspor inşallah bu yıl şampiyonluk ipini göğüsleyecek. Bütün temennimiz bu" ifadelerini kullanan Turhan, Erdoğan'ın tepkisini çekmişti. Erdoğan, konuya ilişkin "Kalkıp da benim arkadaşlarım 'Bu sene filanca kulüp şampiyon olacaktır ya da olmalıdır veya temenni ediyorum' diye asla söylememelidir. Bizim tarafsızlığımız, burada büyük önem arz ediyor. Biz tarafsızlığımızı korumalıyız. Biz, bu ülkeyi yönetenler olarak tarafsızlığımızı korumalıyız" demişti.

Son olarak Türkiye'de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının yaşandığı dönemde Kanal İstanbul ihalesinin düzenlenecek olmasına tepki gösteren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "İnanılır gibi değil ama millet can derdindeyken, birilerinin bugün Kanal İstanbul derdinde olması akıl alır gibi değil" sözlerine cevap veren bakanlık, "Türkiye salgınla mücadele ederken, yatırımları da yapabilecek güçtedir" demişti.

ADİL KARAİSMAİLOĞLU KİMDİR?

Trabzon'da 1969'da doğan Karaismailoğlu, Trabzon Lisesi'ni bitirdikten sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliğinden mezun oldu.

Yüksek lisansını, Bahçeşehir Üniversitesi Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi programında tamamlayan Karaismailoğlu, Mayıs 1995'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğünde ilk görevine başladı.

Karaismailoğlu, İETT Genel Müdürlüğünde mühendis ve yönetici olarak görev yaptı. 2002 yılından itibaren İBB Trafik Müdürlüğünde trafik kontrol merkezi, sinyalizasyon, akıllı trafik sistemlerinden sorumlu müdür yardımcısı olarak çalışan Karaismailoğlu, 16 Kasım 2009'da Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğüne atandı.

Ardından Ulaşım Daire Başkanlığı görevine getirilen Karaismailoğlu, ulaşımla ilgili, İstanbul genelinde birçok projenin hayata geçirilmesine katkı sağladı.

Karaismailoğlu, Temmuz 2016'da Başbakanlık Toplu Konut İdaresinde (TOKİ) İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı görevine atandı. 26 Nisan 2018'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilen Karaismailoğlu, Eylül 2019'dan beri Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Karaismailoğlu, evli ve iki çocuk babası.

YORUMLAR
  Nazım Hikmet 116 yaşında
Nazım Hikmet 116 yaşında