A24.com.tr » yaşam » Türkiye'de ideal evlilik yaşı 22-25 arası olarak görülüyor

Türkiye'de ideal evlilik yaşı 22-25 arası olarak görülüyor

Türkiye'de ideal evlilik yaşı 22-25 arası olarak görülüyor

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), “Türkiye’de Erkeklerin Çocuk, Erken Yaşta ve Zorla Evliliklere İlişkin Algısı Araştırması”nın ilk bulgularını paylaştı.

Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAM) tarafından gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde, Eylül 2019’da Adana, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa, Mardin, Kars, Ağrı ve Niğde illerinde 2 bin 532 erkekle anket görüşmeleri yapıldı. Çoğunluğunun erkeklerin oluşturduğu 325 katılımcıyla ise derinlemesine görüşmeler ve odak grup çalışmalarıyla çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerle ilgili temsili düzeyde kişilerin algısı araştırıldı. Araştırma sonuçları 3 Aralık’ta Hilton Otel Ankara’da düzenlenen bir tanıtım toplantısı ile tanıtıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova, Hacettepe Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması verilerine göre Türkiye’de 18 yaşın altında evlenen kadınların oranının yüzde 14.7 olduğunu belirtti. Varbanova şunları söyledi:

“Türkiye’de bu konuda yapılan ilk kapsamlı araştırma, erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesinde erkeklerin rolünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

“Erkeklerin Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklere İlişkin Algısı” araştırma sonuçlarını SAM Yönetim Kurulu Başkanı Cenap Nuhrat paylaştı. Nuhrat, “Nicel araştırmanın sonucuna göre, araştırma örnekleminin dörtte biri, bir kadının en fazla 15 yaşına kadar çocuk sayılabileceğini düşünüyor. Bu örneklem, temsili düzeyde Türkiye’de 7.5 milyon erkeğe tekabül ediyor. Nitel araştırmanın sonuçlarına göre ise bazı katılımcılar, 12-13 yaşlarında regl olan bir kız çocuğunun ve cinsellikle ilgili dürtüleri belirginleşen bir oğlan çocuğunun aklının evliliğe erecek yaşa geldiğini düşünüyor ” dedi.

Tanıtım toplantısında konuşma yapan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Sancar erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesinde kamu politikalarının öneminden şu sözlerle bahsetti:

“Kamu politikalarının hedef kitlesi kadınlar. Ancak kamu politikalarının erkeklerin algısını değiştirmek gibi bir hedefi de olması lazım. Erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesinde kamunun kamu yararı bilinciyle devreye girmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

AÇEV Babalık Çalışmaları Birimi Direktörü Hasan Deniz ise, babalık ve babaların ailedeki rolüyle ilgili görüşlerini aktararak şunları söyledi:

“Araştırmada gördüğümüz en önemli noktalardan birisi, erkeklik ile erken yaşta evlilik arasında bir bağlantı var. Özellikle kız çocukları üzerinde kontrol etme, şekil verme ve tahakküm kurma ile erken yaşta evlilikler konusunda önemli bir ilişki olduğunu düşünüyorum.”

Araştırmaya katılan katılımcılara göre ‘erkek olduğunu hissettiren durumlar’ arasında babalık ikinci sırada yer alırken, katılımcılar babalığı yetişkinliğe geçiş aşamalarından biri olarak tanımlamıştır.

İdeal evlilik yaşı 22-25

Araştırmaya göre, katılımcılar kadın ve erkekler için ideal evlilik yaşının 22-25 olduğunu belirtiyor. Katılımcıların yüzde 59’u bir erkeğin iş sahibi olduğunda, yüzde 53’ü ise bir kadının eğitimini tamamladığında evlilik için hazır olduğunu söylüyor. Katılımcılara göre, bir kadın en geç 20’li yaşlarının ortasından 30’una kadar evlenmelidir, erkekler için ise en geç evlilik yaşı 20’lerin sonlarıdır.

Katılımcıların yüzde 19’u çocuk yaşta evlilikler nedeniyle çevresinde eğitimine devam etmeyen en az bir kız çocuğu olduğunu belirtirken, yüzde 10’u ise çevrelerinde erken yaşta evlilik nedeniyle eğitimine devam etmeyen bir oğlan çocuğu olduğunu belirtiyor.

Araştırmanın detaylı sonuçları ve derinlemesine analizleri içeren raporu, kamuoyu ile 2020 yılının ilk çeyreğinde paylaşılacak.

“Türkiye’de Erkeklerin Çocuk, Erken Yaşta ve Zorla Evliliklere İlişkin Algısı Araştırması”, Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi başlıklı BM Ortak Program çerçevesinde UN Women tarafından gerçekleştirildi. BM Ortak Programı, Ocak 2018’den bu yana, UNICEF, IOM, UNFPA, UN Women ve UNHCR tarafından, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın (SIDA) sağladığı fon desteği ile Ağrı, Ankara, Adana, Gaziantep, Hatay, İzmir, İstanbul, Kars, Kilis, Mardin, Niğde ve Şanlıurfa illerinde yürütülmektedir. BM Ortak Programı, çocuk yaşta, erken ve zorla evliliğin temel sebeplerini ortadan kaldırmayı hedeflerken, hem önleme hem de çocuk yaşta, erken ve zorla evlendirilmiş kişilerin ihtiyaçlarına yönelik çok sektörlü (sağlık, sosyal, psikolojik, hukuki) hizmetlerin sağlanması konusunda işbirliklerini artırmayı amaçlamaktadır.

YORUMLAR
  Film ve dizilerden ilham alabileceğiniz gelinlikler
Film ve dizilerden ilham alabileceğiniz gelinlikler