A24.com.tr » medya » TRT'nin duayen sunucusu Zafer Kiraz, Atatürk göndermesiyle istifa etti (Zafer Kiraz kimdir?)

TRT'nin duayen sunucusu Zafer Kiraz, Atatürk göndermesiyle istifa etti (Zafer Kiraz kimdir?)

TRT'nin duayen sunucusu Zafer Kiraz, Atatürk göndermesiyle istifa etti (Zafer Kiraz kimdir?)

TRT'nin duayen sunucusu Zafer Kiraz, yayınlandığı bir videoyla 35 yıldır çalıştığı kurumdan ayrıldığını açıkladı. Ünlü sunucunun veda mesajındaki Atatürk göndermesi dikkat çekti.

TRT'nin Ana Haber Bülteni sunucusu Zafer Kiraz, TRT ile tüm ilişkilerini kestiğini duyurdu.

Daha önce haziran ayının son günü kişisel sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak, gördüğü lüzum üzerine ekranı bırakma kararı aldığını duyuran Kiraz, bu kez 35 yıldır görev yaptığı TRT ile tüm ilişkisini kestiğini açıkladı.

Duayen sunucunun taktığı Atatürk’lü yüzüğün veda paylaşımında sık sık ekrana gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Kiraz, veda videosunda, “Geçtiğimiz haziran ayının son günü TRT Haber ekranından ayrıldığımı açıklamıştım. Bugün 7 Eylül 2018 tarihi itibariyle de 35 yıldır görev yaptığım, Türkiye Radyo Televizyon Kurumundan ayrılıyorum. Tümüyle bugünden itibaren TRT ile ilişkimi kesiyorum. Her zaman sevginizle desteğinizle, hep o sıcaklığınızı yanımda hissettim. İyi ki varsınız. Bir gün bir başka yerde inşallah yeniden görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın” ifadelerini kullandı. 

ZAFER KİRAZ KİMDİR?

Zafer Kiraz, 1960 yılında Ankara’da doğmuştur. Sivas, Erzurum ve Ankara’da ilk ve orta öğrenimini tamamladı. 1982 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi

1981 yığı ‘Kula’da üç gün’ adlı belgesel film senaryosuyla, kültür bakanlığı büyük ödülünü kazandı. Senaryo, daha sonra, hocası-yönetmen Süha Arın tarafından filme çekildi ve 1982 yılında, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘en iyi belgesel film’ ödülünü kazandı.

1983 yılında Trt’nin açtığı spikerlik sınavını kazandı. Zafer Kiraz, 1984 yılında Diyarbakır Radyosu'nda meslek hayatına başladı.

1984 yılından itibaren; Diyarbakır, Van, Hakkari, Çukurova Ve Ankara Radyolarında çalıştı. 1987 yılında Haber Dairesi Başkanlığı’na geçti.

1988 - 2005 yılları arasında, Trt 1-Ana Haber Bültenini sundu. Bu süre içerisinde, çok sayıda haber program hazırlayıp sundu. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok bölgesinden canlı yayın yaptı.

1992 yılının ortalarında meslektaşı Nermin Tuğuşlu ile birlikte yayın hayatına yeni başlayan HBB TV'ye geçti. Burada Nermin Tuğuşlu ile birlikte yaklaşık 10 ay boyunca ana haber bültenini sundu. Haziran 1993'te tekrar TRT'ye döndü.

2004 yılında, Haber Dairesi Başkan Yardımcılığı görevine atandı. 2008 yılında, kendi isteğiyle bu görevden ayrıldı. O tarihten bu yana, Stratreji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nda çalışıyor.

Başta ‘en iyi erkek haber spikeri’, ‘en iyi haber programcısı’, ‘Türkçeyi en iyi kullanan yayıncı’ kategorilerinde olmak üzere, 40’yakın ödül ve plaket aldı. Bu ödüllerin en anlamlılarından bir tanesi ise, 2002 yılında aldığı ve her yıl sadece 3 kişiye layık görülen ‘Türk Dil Kurumu-Büyük Ödülü’dür.

Zafer Kiraz, TRT spikeri Julide Sönmez ile evli idi 2001 yılında boşandı. Ege Berk Kiraz adında bir oğlu vardır.

Zafer Kiraz, 2016 yılında 10 yıl aradan sonra TRT Haber'de 'Son Nokta' ile ekranlara gelmiş, daha sonra TRT 1'de Ana Haber'i sunmaya başlamıştı. Ancak TRT yönetimi 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin ardından sürpriz bir kararla Erhan Çelik ile 27 Temmuz 2016 tarihinde anlaşmış, TRT 1'de Ana Haber'i ona teslim etmişti. Erhan Çelik, 6 Ekim 2017 tarihinde TRT'den ayrıldığını açıkladıktan sonra Zafer Kiraz, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren TRT 1'de Ana Haber'i sunmaya başladı.

YORUMLAR
  Ünlülerin 14 Şubat Sevgililer Günü paylaşımları
Ünlülerin 14 Şubat Sevgililer Günü paylaşımları