A24.com.tr » ajanda » “Telif Hakları” konulu senaryo yarışmasının beşincisini düzenliyor

“Telif Hakları” konulu senaryo yarışmasının beşincisini düzenliyor

“Telif Hakları” konulu senaryo yarışmasının beşincisini düzenliyor

Yarışma, Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenecek.

Sinemada telif hakları konusunda; kamuoyunu, sektörü ve bu alanda eğitim veren üniversitelerin öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM beşinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor.

İlki 2019 yılında düzenlenen “Benim Eserim” projesi, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda da belirtildiği üzere; sinemada asıl eser sahibi olarak tanımlanan yazar ve yönetmenlerin maddi ve manevi haklarının duyurumu amacıyla ilgili birçok üniversitede "Sinemada Telif Hakları” başlıklı atölyeler düzenlendi ve bilgilendirme toplantıları yapıldı. 

“Benim Eserim” projesinin önemli bir ayağı olan senaryo yarışmasına ise   bugüne kadar yüzlerce proje başvurdu, dereceye giren projeler filmleştirildi ve sosyal medya üzerinden binlerce gence ulaşıldı.

“Benim Eserim-5” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “Telif Hakları” olacak. Toplumda Telif Hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan yarışma sonucunda ilk üçe giren eserlerin film çekimleri SETEM tarafından gerçekleştirilecek ve ilk üç esere: 10.000-TL – 6.000-TL – 4.000TL olmak üzere toplamda 20.000-TL ödül verilecek.

Yarışma için adaylar 30 Nisan 2024 gününe kadar başvuruda bulunabilecek. Ayrıntılı bilgi ve başvuru katılım koşulları  www.setem.org.tr adresinden edinilebilir.

YORUMLAR
  Photoshop yapıldı sanılan doğa mucizeleri
Photoshop yapıldı sanılan doğa mucizeleri