A24.com.tr » yaşam » Suriyeliler, denize girme yasağına isyan ediyor

Suriyeliler, denize girme yasağına isyan ediyor

Suriyeliler, denize girme yasağına isyan ediyor

Suriye Türkmenleri Meclisi Eski Başkanı Samir Hafez, "Suriyelilerin sıcak havalarda denize girmeye hakkı yok mu?" diyerek, bazı illerde Suriyelilere uygulanan denize girme yasağına tepki gösterdi.

Bursa'nın Mudanya ilçesi'nin Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz Suriyelilerin sahil şeridinde bulunmasını ve denize girmesini yasakladı. Benzer bir yasaklama Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde de yaşandı. Peki, bu yasaklara ve kendilerine yönelik eleştiri ve söylemlere karşı Suriyeliler ne diyor?

"ELBET DENİZE GİRECEĞİZ"

Milliyet gazetesinden Çiğdem Yılmaz'ın haberinde görüşlerine yer verilen Fatih Şam Yetimler Derneği'nin müdürü Suriyeli Mehdi Halil, kimseyi rahatsız etmeyi amaçlamadıklarını söylerken, "Bizlerin kimseye zarar verdiği yok. Evet Türkiye'ye bize kucak açtı. Biz de burada yaşıyoruz. Yaşarken de elbet gezeceğiz, denize gideceğiz. Ama bazı insanlar bundan rahatsız oluyor. Sıcak ve herkes gibi biz de denize girmek istiyoruz. Bizim amacımız kimseyi rahatsız etmek değil. Suriye'de güvenliğimiz tam anlamıyla sağlanıp, savaş bittiğinde gideceğiz" dedi.

“GİDECEK YERLERİ KALMADI”

Uluslararası Arap Akademisyenleri Derneği Onursal Başkanı Samir Hafez, "İnsanlar sürekli "Neden kendi ülkesinde kalıp savaşmıyor?' diyor. Oysa Türkiye'de yaşayan 100 bin Suriyeli savaşmak istiyor fakat savaşmaları için para lazım. Bir kişinin savaşması için ayda 500 dolar lazım. Bazı şehirlerde Suriyelilerin denize girmesi yasaklandı. 'Denizlere girmesinler denildiğinde Suriyelilerin birçoğu durumu farklı anladı. Suriyeliler 'Acaba parklara da mı gitmeyelim, sokağa da mı çıkmayalım endişesi yaşamaya başladı. Suriyelilerin bu sıcak havalarda denize girme ya da park ve bahçelere gitme hakkı yok mu? Artık Türkiye'de 3 buçuk milyon Suriyeli var. Burada binlerce doğum yapıldı. Gidecek yerleri kalmadı" değerlendirmesinde bulundu.

“SURİYELİLER GEZMEYE GELMEDİ”

İzmir Suriyeli Mülteciler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih de şunları anlattı: "Biz Suriyeliler topraklarımızdan savaş nedeniyle çıkıp geldik. Fakat son zamanlarda sürekli, 'Suriyeliler nargile kafelerden çıkmıyor, Suriyeliler parklarda, Suriyeliler denize girmesin' söylemleriyle karşılaşıyoruz. Bayram dönemlerinde sürekli insanlar, 'Bayramda Suriye'ye gidiyorlar' diyorlar ama o topraklara bayram tatili için gitmiyor. Gidip doğup, yaşadığı yerlere bakıyorlar. Eğer yaşam alanları müsaitse ve gerekli alt yapı varsa Suriye'ye geri dönecekler, bunlar kontrol amaçlı gidilen ziyaretler. Suriyeliler buraya gezmeye gelmediler. Sürekli olarak, 'Suriyeliler öyle yapmasın, böyle yapmasın, eğlenmesin demek de insan hakları noktasında bir sıkınt yaratır. Çünkü insan hakları, her bireyin, eğlenme, dinlenme gibi hakkının olduğunu söylüyor."

YORUMLAR
 • Bu içeriğe 4 yorum yapıldı.
 • Murat ılğaz 2019-06-23 02:46:20

  Ulan senin insan hakkını devletin tanımamış sen burda nutuk atıyon çakal nankör köpek seni....!

 • Ömer 2019-06-18 21:41:03

  Adam gibi durana kimse bir şey demez siz dağdan gelip bağda kini kovmaya çalışıyorsunuz hastanede sıra beklemezssinşz postanede sizin maaş kuyruğunu orda Samir hafez yazmış savaşmak için kişi başı aylık 500 dolar gider diye türkiyede gezerken 1500 dolar harcıyorlar nasıl oluyor bu iş onun için defolun gidin türkiyeyi bela oldunuz

 • Özlem 2019-06-17 13:39:32

  İnsan insan gibi yaşamalı başka insanları rahatsız ederek haklarına tecavüz edecek değil. Biz kendi ülkemizde parklara bile gidemiyoruz böyle bir dünya yok. Ayrıca olduğun topluma ayak uydurmak zorundasın suriye halkı kendinden başka kimseyi tanımıyor saygı duymuuor buda haliy

 • özgür 2019-06-17 12:32:31

  defolun gidin sizi istemiyoruz...sürekli kavga çıkarıyor cinayetler işliyor, kadınları rahatsız ediyorsunuz , kaba ve vahşisiniz..

  Survivor'a katılsalar reytingleri zirve yaptıracak 30 ünlü isim!
Survivor'a katılsalar reytingleri zirve yaptıracak 30 ünlü isim!