A24.com.tr » yaşam » Sebzelerin üzerindeki Arılıdır etiketinin işaretinin anlamı nedir Arılıdır ne demek?

Sebzelerin üzerindeki Arılıdır etiketinin işaretinin anlamı nedir Arılıdır ne demek?

Sebzelerin üzerindeki Arılıdır etiketinin işaretinin anlamı nedir Arılıdır ne demek?

Marketlerde ve manavlarda gördüğünüz 'Arılıdır' etiketinin anlamını hiç merak ettiniz mi? Eğer merak ettiyseniz cevabı haberimizde...

Marketlerde ya da pazarlarda satılan 'arılıdır' etiketli ürünlere rastlamışsınızdır. Peki bu ürünleri alırken ne olduğunu hiç düşündünüz mü? İşte detaylar...

Normalde çiçekler tozlaşırken rüzgar ve diğer canlıların yardımına ihtiyaç duyarlar. Özellikle arılar ve böcekler çiçeklerden nektar almak için üzerine konarlar ve ayaklarıyla, vücutlarıyla o çiçekten bulaşan polenleri başka çiçeğe taşırlar.

Böylece çiçekler arası döllenme olur ve sonucunda meyve oluşur. Tozlaşma dediğimiz bu olay olmazsa kesinlikle çiçekler meyveye dönüşmeyecektir.

İnsan eliyle kurulan seralarda ise böcek ve rüzgar etmeni olmadığı için bu tozlaşma olayını elle yapmak zorundadırlar. İşte bu yüzden seranın içine bir arı kovanı koyarlar ve arılar çiçekten çiçeğe gezdikçe tozlaşma doğal yoldan sağlanır.

"Arıların ürün kalitesine hiçbir katkısı yoktur" diyen uzmanımız durumu bu şekilde açıklıyor: Seralar dış ortamla bağı kesilmiş izole alanlardır. Ve seralarda üretimde kullanılan toprak her zaman yerinde sabittir. Aynı toprak üzerinde senelerce aynı ürünler yetiştirildiği için toprağın mineral vs değerleri gittikçe düşer. O yüzden her sene toprağın kalitesini arttırmak için, seracılar binbir çeşit kimyasal ürün kullanırlar. Kimisi topraktaki zararlıları öldürür, kimisi toprağa potasyum vs madde desteği sağlar, kimisi suyu daha fazla tutması için kullanılır.

Tüm bunların yanında o toprakta yetişen bitkiler için de birçok kimyasal destekleyici kullanılır. Bitkinin topraktan daha iyi mineral çekebilmesi için, ışıktan daha fazla yararlanabilmesi için, meyvelerin daha hızlı olgunlaşması için vs.

Arılı domates üretimi

Domates tozlaşma yoluyla döllenip meyve veren bir bitkidir. Tozlaşma bitkide bulunan erkek organından taşınan polenin, domates bitkisi üzerindeki dişi organına taşınması ile gerçekleşir. Tozlaşma aslında doğada rüzgâr ya da hayvanlar yoluyla kendiliğinden gerçekleşebilir. Fakat işin sera boyutunda tozlaşma doğanın kendi döngüsüne bırakılmamaktadır. Bu işlem için arılardan faydalanılmaktadır. Arılar çiçeklerden topladıkları poleni domates bitkisi üzerine bırakarak döllenmeyi gerçekleştirir ve böylece domates bitkisi meyve verir. GDO yönteminde olduğu gibi kimyasal içerikli hormonlardan faydalanılmaz ve bu yüzden oldukça sağlıklıdır. Hormonlu domatesler ile arılı domatesler arasındaki fark belirgindir. Hormonlu domateslerde domates çekirdeği yok denecek kadar belirsizdir. Arılı domates üretimi çiftçiler arasında pek yaygın değildir. Bunun nedeni, bu domates üretiminin daha fazla emek, para ve nitelikli eleman ihtiyacıdır.

YORUMLAR
  National Geographic 2017'nin en iyi vahşi yaşam fotoğraflarını paylaştı...
National Geographic 2017'nin en iyi vahşi yaşam fotoğraflarını paylaştı...