A24.com.tr » dünya » Rus ve ABD arasında ekonomik savaş mı çıkıyor?

Rus ve ABD arasında ekonomik savaş mı çıkıyor?

Rus ve ABD arasında ekonomik savaş mı çıkıyor?

Rusya, ABD'nin kendilerine herhangi bir ekonomik yaptırım yapmasını, ekonomik bir savaş olarak göreceklerini söyledi.

İki dünya devi ABD ve Rusya arasındaki ilişkiler gerginleşiyor. ABD'nin Rus bankalarına sınırlamaya yönelik herhangi bir adım atması dünyayı krize götürebilir. Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, yapılacak herhangi bir adımın karşısında Rusya'nın da misilleme yapacağını söyledi.

ABD'nin Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayacağı haberleri, Moskova'nın sonu gelmeyen yaptırımlar sarmalında kilitlendiğine dair endişelerle rublenin iki yılın dip seviyesine düşmesine neden olurken, Rus varlıklarında satış baskısına yol açmıştı.

ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin geçen hafta taslak halinde sundukları ayrı tasarılarla çeşitli Rus kamu bankalarının ABD'deki faaliyetlerine ve dolar kullanımlarına yönelik sınırlamalar öneriliyor.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev...

Medvedev, ABD'nin Rus bankalarını hedef alması halinde Rusya'nın ABD'ye karşı ekonomik, siyasi ya da diğer misilleme tedbirleri alacağını söyledi.

Medvedev "Gelecekteki yaptırımlarla ilgili görüşmeler hakkında yorum yapmak istemem ama bankaların işlemlerine ya da bir ya da bir başka para birimini kullanmalarına ilişkin yasak getirilmesi halinde, bunu ekonomik savaş ilanı olarak nitelendirebiliriz" dedi.

Medvedev ayrıca "Ve bu savaşa ekonomik, siyasi olarak veya gerekirse başka yollarla karşılık verilmesi gerekli olur. Ve Amerikalı dostlarımızın bunu anlaması gerekiyor" dedi.

 

YORUMLAR
  Çin'de çekilen akıllara zarar fotoğraf kareleri....
Çin'de çekilen akıllara zarar fotoğraf kareleri....