A24.com.tr » sağlık » Renk görme testi! Siz kaç renk görüyorsunuz?

Renk görme testi! Siz kaç renk görüyorsunuz?

Renk görme testi! Siz kaç renk görüyorsunuz?

Herkes renkleri aynı derecede iyi ayıramıyor. Bazı insanlar renk tonları konusunda daha keskin gözlere sahip olsa bile o tonların ismini bilemiyor. Bu test, renkleri nasıl algıladığınızı gösteriyor.

İnsanların her dönemde aynı renkleri göremediği biliniyor. Örneğin eski eserlerde gökyüzü ve deniz yeşil olarak tasvir edilir ancak bunun sebebi o dönemde mavi rengin pek de bilinmemesi, daha doğrusu algılanamaması. Ayrıca bir başka merak edilen konu da herkesin aynı rengi görüp görmediği. 

Renkler konusu oldukça tartışmalı bir konu. Bir dönem internet bir elbisenin rengi konusunda adeta ikiye bölünmüştü (beyaz-sarı vs mavi-siyah). Bazı insanlar kanarya sarısı, limon sarısı, şampanya sarısı gibi renkleri ayırt edebilirken bazı insanlar ayıramıyor. 

İnsanların gözünde bulunan renk reseptörleri ve koniler, renk algısında ne kadar iyi olduğunuzu da belirliyor. Oturup gözlerimizdeki konileri sayamayacağımıza göre işi bir teste bırakmak en mantıklısı. Aşağıdaki görsel de tam olarak bu işe yarıyor.

Nöro-pazarlama uzmanı Diana Derval, yayınladığı bu testle insanların gözünde kaç koni olduğuna dair kabataslak bir fikre sahip olabileceğimizi söylüyor.

Bazı uzmanlar bu testin bilgisayar, iPad ve iPhone ekranında yapılmaması gerektiğini söylüyor. Renk algısı konusunda yapılan çalışmalar için özel ve pahalı monitörler kullanıldığını göz önüne alırsak haklı olmaları çok yüksek ihtimal. Test sonuçları ise şöyle hesaplanıyor:

20’den az renk görüyorsanız: Derval, 20’den az renk görüyorsanız dikromat olduğunuzu söylüyor. Yani gözünüzde iki farklı renk konisi var ve sadece bu renkleri görüyorsunuz. Toplumun %25’i bu kategoriye giriyor. Bu kişiler genelde beyaz, bej ve mavi giyiyor.

20-32 arası sayıda renk görüyorsanız: Trikromatsınız. Bu da gözünüzde üç renk koni var demek. Toplumun %50’si bu gruba giriyor ve geniş bir renk segmentinin tadını çıkarabiliyorlar.

33-39 arası sayıda renk görebiliyorsanız: Bir tetrakromatsınız. Bu kişilerin gözünde dört farklı renk konisi bulunuyor. Derval bu kişilerin sarı renkten rahatsız olduklarını söylüyor. Bu kişiler, toplumun %25’ini oluşturuyor.

40 veya daha fazla renk görenler: Ya yalan söylüyorsunuz ya da tarihe geçmek üzeresiniz.

Siz kaç renk görebildiniz? Hangi grupta yer alıyorsunuz? Sonuçları yorumlara yazabilirsiniz.  

YORUMLAR
  A101 İndirimli Aktüel Ürün Kataloğu - 16 Mart'ta büyük kampanya - Aldın Aldın
A101 İndirimli Aktüel Ürün Kataloğu - 16 Mart'ta büyük kampanya - Aldın Aldın