A24.com.tr » politika » Pervin Buldan: Seçimin kazananı HDP ve Kürtlerdir

Pervin Buldan: Seçimin kazananı HDP ve Kürtlerdir

Pervin Buldan: Seçimin kazananı HDP ve Kürtlerdir

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Ekrem İmamoğlu'nun zaferiyle biten İstanbul seçiminin sonuçları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı yenilenen seçimde tekrar farkı daha fazla açarak kazanan Ekrem İmamoğlu oldu.

AKP-MHP bloğuna karşı İmamoğlu'nu destekleyen HDP'den ilk açıklama partinin Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'dan geldi.

Buldan, twitterdan yaptığı açıklamada "Bugünün galibi Kürtler ve HDP olmuştur Nokta..." dedi.

SEZAİ TEMELLİ: SEÇİM SONUCUNU HDP'NİN YAKLAŞIMI BELİRLEDİ

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçim sonucunu partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Türkiye siyaseti açısından önemli bir sürecin geride bırakıldığını belirten Temelli, artık 24 Haziran ve sonrasına bakılması gerektiğini vurguladı.

Temelli, HDP seçmeninin bu seçimlerde de önemli bir inisiyatif kullandığına dikkati çekerek, "İstanbul seçim sonuçlarını belirleyen HDP'nin yaklaşımı olmuştur. HDP herhangi bir kutuplaşmış siyasete kendisini payanda etmeden, tarafsız siyasetini koruyarak, İstanbul seçim sonuçlarını aslında bir demokrasi mücadelesine çevirerek tüm halkların ortak umudu olmuştur." diye konuştu.

Sandıktan çıkan iradenin kent yönetimine de yansımasını beklediklerini belirten Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Umuyorum ki bu irade, önümüzdeki dönem kentin yönetimine demokratik bir anlayış olarak katkı sunacaktır. Halkla, emekçilerle, kadınlarla birlikte bir kent yönetiminin hayata geçmesi en büyük arzumuz. Bizim belediyelerimizde olduğu gibi umarım bu anlayış hayata geçer."

Türkiye'nin müzakereci bir siyaset diline ihtiyaç duyduğunu dile getiren Temelli, biran önce demokratik bir anayasanın hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Sezai Temelli, bütün partilerin bir araya gelerek yeni anayasa sürecini başlatmasını beklediklerini, bu şekilde toplumsal barışın yeniden inşa edeceğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR
  Ünlü isimlerin zaman içerisinde yaşadıkları şaşırtıcı değişimler
Ünlü isimlerin zaman içerisinde yaşadıkları şaşırtıcı değişimler