A24.com.tr » yaşam » Pastırma sıcakları ne zaman başlar? Pastırma yazı nedir?

Pastırma sıcakları ne zaman başlar? Pastırma yazı nedir?

Pastırma sıcakları ne zaman başlar? Pastırma yazı nedir?

Sıcaklığın çok sık değiştiği bugünlerde akıllara pastırma yazı veya pastırma sıcaklarını getirdi. Pastırma sıcakları ne zaman başlar? Pastırma sıcakları nedir? Pastırma yazı ne zaman başlar?

Ülkemizde ekim ayında sıcaklıkların çok sık değiştiği görülüyor. Yağmurların ardından sıcaklıkların yükselmesi ve gece ortaya çıkan soğuklar vatandaşların kafasını karıştırmaya yetiyor. Vatandaşlar saatlik değişen hava durumuna ayak uyduramıyor. Birçok kesimin bu havalar için kullandığı pastırma yazı veya pastırma sıcakları ise bilmeyenlerde soru işareti oluşturuyor. Peki Pastırma sıcakları ne zaman başlar? Pastırma sıcakları nedir? Pastırma yazı ne zaman başlar?

PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyiminin ortaya çıkması, pastırmanın bu donemde hazirlanmasi sebebiyle olmuştur. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakın ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanin en ideal şekilde kuruması bu donemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.

Neden adı pastırma yazı?

Ekim ayının son haftasıyla kasımın ortalarında yaşanan “pastırma yazı”nın esas adı "pastırma ayazı". Gündüzlerin sıcak, gecelerin ise ayaz olduğu mevsimde özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde gece sıcaklığı sıfır derecenin altına düşüyor.

YORUMLAR
  Bilgisayarı ile evlendi
Bilgisayarı ile evlendi