A24.com.tr » yaşam » Paskalya bayramı nedir | Paskalya yumurtası boyama | paskalya yumurtası nasıl yapılır?

Paskalya bayramı nedir | Paskalya yumurtası boyama | paskalya yumurtası nasıl yapılır?

Paskalya bayramı nedir | Paskalya yumurtası boyama | paskalya yumurtası nasıl yapılır?

Hristiyan aleminin en eski ve en önemli bayramı olan Paskalya Bayramı nedir? Paskalya Bayramı ne zaman kutlanır? Paskalya yumurtası boyama işlemi nasıl yapılır? İşte detaylar...

Paskalya bayramı nedir? Paskalya yumurtası nasıl yapılır? Paskalya yurtası boyama yöntemiyle ilgili ayrıntılar haberimizde...

PASKALYA BAYRAMI NEDİR?

Paskalya, Hristiyanlar tarafından kutlanan bir bayramdır. Kelime kökeni İbranice’ye dayanan paskalya “dokunmadan geçmek” anlamına geliyor. İsrailoğulları’nın Mısır’daki kaçışını ifade eder. Hıristiyanlar için en önemli bayram olan paskalya bayramında, İsa’nın çarmıha gerildikten üç gün sonra dirilişi kutlanır. Ancak ne var ki Paskalya Bayramının kutlanması konusunda belli bir gün yoktur. Her yılın Mart ayı sonundan Nisan ayının sonuna kadar olan dönemi kapsar. Kiliselerde pazar günleri kutlanan Paskalya gününün diğer isimleri ise kıyam yortusu, diriliş günüdür.

PASKALYA BAYRAMI NASIL KUTLANIR?

Paskalya tüm Hıristiyanlar tarafından kutlanır. Yaygın olarak kiliselerde düzenlenen ayinlerin dışında, kutlandığı ülkeye göre değişik gelenekler vardır. Bunlar arasında en yaygını şahısların birbirine genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye etmesidir.

Paskalya Günü için evlerde özel çörekler (Paskalya çöreği) yapılır; haşlanmış yumurtalar boyanır; mumlar yakılır; dualar okunur. Süryanilerin temmuz ayında kutladıkları Meryem Ana Paskalyası adı verilen yortu da Paskalya kavramı içine girer.

PASKALYA BAYRAMI NE ZAMAN?

Paskalya Günü, ilkbahar gün dönümünün yaşandığı 21 Mart’ta dolunayın görülmesinden sonraki ilk pazar günüdür. Bu nedenle Paskalya Günü’nün tarihi değişebilmekle birlikte genellikle, Paskalya tarihi için Nisan ayının ikinci pazarı önerilir.

Paskalya, perhizle geçen beş haftalık (büyük perhiz) bir hazırlık dönemi ile son haftayı (kutsal hafta) kapsar. Paskalya Günü’nde (paskalya pazarı) sona erer. Pentekostes (hamsın) yortusuna kadar süren 50 günlük döneme, Paskalya dönemi (hamsin dönemi) adı verilir.

PASKALYA YUMURTASI BOYAMA

Paskalya yumurtası, Hristiyanların Paskalya Bayramı’nda yapılan dekoratif amaçlı boyalı yumurtalardır. Yumurta eski kültürlerde ve Paganlarda yeniden doğuşu ve yaşamı simgelerdi. Hristiyanlarda bu inanışı kendi dinleriyle bütünleştirmişler ve her yıl Nisan ayında kutlanan Paskalya Bayramı’nda birbirlerine hediye etmek üzere ve dekorasyon amacıyla yumurtaları rengarenk boyamışlardır. Sizde bu rengarenk yumurtaları yapmak ister misiniz? Boyayı yapacağınız yer masa gibi düz bir zemin olmalıdır ve temiz olmalıdır. Boyaların damlamasını istemiyorsanız bu işlemi yapmadan önce altına gazete serebilirsiniz. Sizlerde hem yaparken eğlenmek, hem yaratıcılığınızı ve hünerlerinizi sergilemek hem de dekorasyonunuza renk katmak istiyorsanız yazımıza bir göz atın. Paskalya yumurtalarının evde nasıl yapılacağını sizler için yazdım. Paskalya bayramınız kutlu olsun…

Paskalya Yumurtası İçin Malzemeler:

-1 adet kavanoz
-1 tatlı kaşığı sirke
-1 su bardağı sıcak su
-Paskalya yumurtası boyası
-Yumurta
-1 adet raptiye
-Yumurta kartonu
-Lastik saç tokası
-Işıltılı pullar
-Prit

Paskalya Yumurtası Yapılışı

Raptiye ile yumurtanın bir üst tarafından bir de alt tarafından delik açın. Alt tarafa açtığınız delik biraz daha büyük olsun. Raptiyeyi deliğin içinde bir parça hareket ettirerek deliği genişletebilirsiniz.

Açtığınız deliğe ağzınızı dayayarak hızlıca üfleyin. Böylece yumurtanın içi akacak ve kabuğu kalacaktır.

Boşalttığınız yumurtaları nazikçe yumurta kutusuna yerleştirin.

Cam kavanoza suyu boşaltın.

Suyun içine sirkeyi dökün ve iyice karıştırın.

Dilediğiniz renk boyadan ortalama 3 damla kavanoza dökün. İsterseniz iki rengi karıştırıp deneysel şeylerde yapabilirsiniz.

Yumurtayı kavanozun içine atın. Parmağınızla bir süre üstüne bastırın.

Yumurta kavanozun dibine battıktan sonra 10 dakika boyalı suyun içinde bekletin.

Daha sonra çıkarıp içindeki suyu sallayarak süzün ve yumurta kutusuna yerleştirin. Bu düz renkli bir yumurta yapımıydı. İsterseniz daha sonra guaj boya ve fırçalar yardımıyla çeşitli renklerde benekleri yumurtanızın üzerine yapabilirsiniz.

Cam kavanozu temizleyip tekrar sıcak su koyun ve 1 tatlı kaşığı sirkeyi ekleyin.

İstediğiniz renk boyayı kavanoza 3 damla dökün. İyice karıştırın.

Yumurtanın ortasına kalın bir saç tokası geçirin.

Sonra yumurtanın alt ve üst kısmına ince birer tane lastik toka geçirin.

Yumurtayı suya atın ve 10 dakika bekletin.

Yumurtayı sudan çıkarınca lastik tokaları çıkarın. Böylece çizgili bir paskalya yumurtanız oldu. Dilerseniz çok ince bir resim fırçasıyla beyaz çizgileri farklı renklere de boyayabilirsiniz.

Yumurtanın her yerine priti dikkatlice sürün.

Üzerine ışıltılı pullardan her yerini kaplayacak şekilde dökün.

Böylece pırıltılı bir paskalya yumurtanız oldu.

Bunun dışında yaratıcılığınızı kullanarak renk renk ve desen desen yumurta yapabilirsiniz. Çizim yeteneğinize güveniyorsanız daha komplike çizim ve desenler deneyebilirsiniz. 

YORUMLAR
  Bir dizi daha final yapıyor! Bütçe sorunları nedeniyle TRT 1 iddialı dizisinden vazgeçti!
Bir dizi daha final yapıyor! Bütçe sorunları nedeniyle TRT 1 iddialı dizisinden vazgeçti!