A24.com.tr » eğitim » ÖSYM sınav takvimi 2020 | 2020 YKS tarihi | Kpss 2020 ne zaman?

ÖSYM sınav takvimi 2020 | 2020 YKS tarihi | Kpss 2020 ne zaman?

ÖSYM sınav takvimi 2020 | 2020 YKS tarihi | Kpss 2020 ne zaman?

ÖSYM'nin 2020 yılı sınav takvimi belli oldu. Peki üniversite sınavı YKS ne zaman? KPSS 2020 ne zaman yapılacak? İşte ayrıntılı bilgiler...

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2020 yılı sınav takvimini duyurdu. YKS, KPSS, EKPSS, YDS, TUS, ALES sınav tarihlerini haberimizde bulabilirsiniz.

YKS 2020 NE ZAMAN?

ÖSYM'nin sınav takvimine göre 2020 YKS, 20-21 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 1. Oturum (TYT) 20 Haziran 2019 tarihinde yapılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2. ve 3. Oturum (AYT) 21 Haziran'da yapılacak. Sınav için başvurular 6 Şubat'ta başlayıp 3 Mart'ta sona erecek. 

Geç başvurular ise 3 Mart'ta başlayıp 19 Mart'ta sona erecek.

KPSS 2020 NE ZAMAN?

2020-KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) sınavı 19 Temmuz 2020'de yapılacak. Sınav başvuruları 5 Mayıs'ta başlayıp 20 Mayıs'ta sona erecek.

Ayrıntılı listeyi haberimizin sonundaki sınav takvimi tablosuna tıklayarak görebilirsiniz.

ÖSYM'DEN UYARI

Kurumdan yapılan açıklamada şu uyarılara yer verildi:

* Güncel gelişmelere göre ÖSYM Sınav Takvimi yenilenerek kamuoyuna duyurulacaktır. İlgililerin zaman içinde takvim bilgilerini kontrol etmeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri tavsiye edilir.

** Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün saat 23.59'a kadar artırımlı olarak; ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır.

*** Sınav sonuçlarının belirtilen tarihlerde açıklanması planlanmaktadır ancak, sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanabilecektir.

**** Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS) ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Binalarında) yapılacaktır. Sınava başvuru tarihlerinde, ÖSYM e-Sınav Merkezlerinin kapasitesi kadar adayın başvurusu alınacaktır. Kapasite dolduğunda başvuru tarihleri tamamlanmadan başvuru sonlandırılacaktır. Kapasite dolmadığı takdirde başvuru tarihlerinin son günü saat 23.59'a kadar adayların başvuruları alınmaya devam edilecektir.

***** Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereğince Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) kapsamında, Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca, Bulgarca dillerinde yapılan yabancı dil sınavları, 2020 yılında sadece elektronik sınav olarak ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (Ankara, İstanbul ve İzmir e-Sınav Binalarında) bu takvimde belirtilen tarihlerde yapılacaktır.

ÖSYM 2020 SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR
  Mustafa hakkında herşey
Mustafa hakkında herşey