A24.com.tr » yaşam » Oktar Babuna da gözaltına alındı (Oktar Babuna kimdir?)

Oktar Babuna da gözaltına alındı (Oktar Babuna kimdir?)

Oktar Babuna da gözaltına alındı (Oktar Babuna kimdir?)

Adnan Oktar ve yüzlerce müridinin bu sabah dev bir operasyonla gözaltına alınması gündeme bomba gibi düştü. Gözaltına alınanlar arasında ilik kampanyasıyla tanınan Oktar Babuna da var.

İstanbul'da bu sabah erken saatlerde Adnan Oktar ve kediciklerinin de aralarında olduğu 235 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 

Adnan Oktar, Çengelköy'de düzenlenen operasyonda kaçmaya çalışırken yakalandı. 

Gözaltı kararı verilen şüpheliler arasında Oktar Babuna da var. Peki kimdir Oktar Babuna? İşte detaylar...

OKTAR BABUNA KİMDİR?

Uzun yıllardır Adnan Oktar'ın tayfasında olan isimlerin başında gelen Oktar Babuna Profesör Cevat Babuna'nın oğlu ve tanınmış bir doktor. İşte Oktar Babuna'nın ilginç açıklamaları ve Adnan Hoca hakkında söyledikleri...

ADNAN HOCA İLE TANIŞMASI:

Adnan Oktar önce Profesör Cevat Babuna'nın kendisi gibi doktor olan oğluna kancayı atmıştı. Oktar Babuna'yı kanatlarının altına alan Adnan Hoca, ilik kanseri olan doktor için aile ile birlikte Türkiye çapında kampanya organize etmişti. O dönem medyada bu kampanyaya destek çıkmıştı. Ancak daha sonra toplanan iliklerin ABD'ye verildiği iddiaları ortaya atılmıştı.

MESLEĞİ NE?

Oktar Babuna (d. 1962), adına yapılan ilik bulma kampanyasıyla tanınır. TGRT'de yaratılışçı belgesel ve programlar sunduğu zamanlardan ve Harun Yahya belgeselleriyle tanınan Jinekolog Prof. Dr. Cevat Babuna'nın oğludur. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Babuna jinekoloji konusunda eğitimini devam ettirdi. Daha sonra beyin cerrahisi alanına yönelerek Amerika'ya gitti (Haziran 1988). 1994'te Türkiye'ye döndü. 1997 yılında eksik rotasyonlarını tamamlamak üzere Şişli Etfal Hastanesi'ne atandı. Daha sonra buradaki görevinden de istifa etti.

Özel Alman Lisesi'nden, devamında ise İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İLİK KAMPANYASI:

Babuna adını, 1999 yılında kan kanseri olduğu ve tedavi için ilik nakli gerektiğini duyuran gazete ilanı ve başlattığı ilik kampanyası ile duyurdu. Kampanyada 160 bin kişiden ilik ve kan örneği alınmasının ardından örneklerin 120.000'inin kaybolması suçlamasıyla yargılandı. Adnan Oktar (Adnan Hoca, Harun Yahya) ile bağlantısı olduğu ve kan ve ilik örneklerinin Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderildiği iddialarıyla gündeme geldi. Kan ve ilik kampanyasında Akit ve Millî Gazete 16 sayfalık özel eklerle kampanyaya katılmıştır. Kampanyada kuşkular olduğu gerekçesiyle dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş tarafından soruşturma başlatıldı. Toplanan ilik ve kanların Türk sağlık mercilerine iade edilmesi için girişimde bulunmuşsa da büyük oranda başarısız olmuştur. Sağlık Bakanlığı'nın girişimiyle Türkiye'de durdurulan kampanyanın Avustralya'da sürdürülmeye çalışılması üzerine Türk yetkililer Avustralya bakanlığını uyararak kampanyanın durdurulmasını sağlamışlardır.

ANNE VE BABASINA SABETAYCI DEMİŞTİ:

"Oktar Babuna Kampanyasında Belgeler: Genişletilmiş 2. baskı" başlığıyla Harun Yahya yayınlarının basıldığı "Vural Yayıncılık" imzasıyla basına dağıtılan kitapçık kampanyadaki Adnan Oktar kuşkularını güçlendirmiştir. Oktar Babuna, Adnan Oktar aleyhine açtıkları davada, anne ve babasının Sabetaycı olduğunu ileri süren ifadeler vermiş, bu konuyla ilgili olarak basında yer almıştır. 

YORUMLAR
  Ünlü isimlerin makyajsız hallerini görenler tanımakta güçlük çekiyor!
Ünlü isimlerin makyajsız hallerini görenler tanımakta güçlük çekiyor!