A24.com.tr » gündem » Obüs nedir?

Obüs nedir?

Obüs nedir?

Barış Pınarı Harekatının da başlamasıyla birlikte obüs kelimesi daha da anlam kazandı. Bir savaş aracı olan obüs nedir? Nerelerde kullanılır. İşte merak edilenler...

Obüs nedir? | Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Twitter hesabından duyurmasıyla birlikte Barış Pınarı Harekatı resmen başlamış oldu.

Harekatın başlamasıyla birlikte bölgeye gönderilen askeri techizatların adları da haberlerde sık sık kullanılmaya başlandı. Bu araçların en çok merak edilen ise 'Obüs' oldu.

İnternette arama motorlarına 'Obüs nedir?' sorusunu yazan vatandaşlar için bu haberimizi hazırladık. İşte detaylar...

Obüs nedir?

Obüs ismi son yıllarda gerek yurt içi gerek sınır ötesi operasyonlar ile ismini sıkça duyduğumuz bir silahtır. Askeriyenin vurucu gücünü oluşturan obüsler, kara birliğinin topçu bölümünde hizmet vermektedir.

Geçmişte 30 santimetre çapa kadar olan vurucu güce obüs, 30'un üzerine de top denirdi. 20 santimetreden küçük çaptaki silahlara da havan adı verilir. Vuruş kabiliyeti olarak önemli özelliklere sahip olan obüsler, topçu birliklerinin temeli olarak görev yapmaktadır.

Seri atışlar ile 45 dereceye kadar açı ile vuruş gerçekleştirebilen obüsler, çoklu alanları vurarak atış üstünlüğü ede etmektedirler. Toplar obüse nazaran daha büyük tahribat gerçekleştirebilirken, obüsün çoklu atış imkanı vuruş avantajı getirmektedir.

Obüsler de tank gibi oldukları yerde dururken atış yapabilirler. Hareket halindeyken atış kabiliyetleri kısıtlıdır.

YORUMLAR
  Ünlüler ve anneleri
Ünlüler ve anneleri