A24.com.tr » ajanda » Mehmet Emin Arat kimdir? Prof. Dr. Mehmet Emin Arat kimdir? Hangi takımlı, nereli?

Mehmet Emin Arat kimdir? Prof. Dr. Mehmet Emin Arat kimdir? Hangi takımlı, nereli?

Mehmet Emin Arat kimdir? Prof. Dr. Mehmet Emin Arat kimdir? Hangi takımlı, nereli?

Galatasaraylılığıyla bilinen Prof. Dr. Mehmet Emin Arat, Fenerbahçe Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Peki Mehmet Emin Arat kimdir, nereli, kaç yaşında?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 üniversiteye yei rektör atadı. Atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı. Atamalar arasındaki bir isim dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili tartışmalarda sınıf arkadaşım dediği Mehmet Emin Arat, Erdoğan'ın çağrısıyla dönemin Marmara Üniversitesi Rektörü olarak Erdoğan'ın 4 yıllık lisans diploması bulunduğunu açıklamıştı.

Mehmet Emin Arat şimdi de Fenerbahçe Üniversitesi rektörlüğüne atanmasıyla gündeme geldi. Arat, yakın zamanda Galatasaray Spor Kulübü üyeliğinden istifa etmişti.

Atama sonrası pek çok kişi Mehmet Emin Arat'ı merak etti. Peki Prof. Dr. Mehmet Emin Arat kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte ayrıntılar...

MEHMET EMİN ARAT KİMDİR?

Mehmet Emin Arat 1953'te İstanbul’da dünyaya geldi.. Orta öğrenimini Saint Benoit Fransız Lisesi ve Vefa Lisesi'nde tamamladı.

1978 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun olan Emin Arat, aynı sene Muhasebe Kürsüsüne asistan olarak atandı. 

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1986 yılında “Holdinglerde Konsolide Finansal Tablolar Analizi‘’ adlı tezi ile “işletme doktoru” unvanını alan Emin Arat, 1995 yılında doçent, 2005 yılında ise profesör oldu.

1990-2010 yılları arasında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyelikleri ile dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü. Ayrıca Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde, Sigortacılık Anabilim Dalı başkanı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

2010-2013 yılları arasında Marmara Üniversitesinde rektör yardımcısı olarak görev yapan Emin Arat, 2014-2018 yılları arasında ise rektörlük görevini yürüttü.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme ve Fransızca Kamu Yönetimi bölümlerinde lisans düzeyinde Muhasebe ve Finansal Analiz derslerinin yanı sıra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü ve Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans ve doktora dersleri verdi. 

Finansal analiz ve muhasebe örgütlenmesi konularında yayınlanmış çok sayıda kitabı ve makalesi bulunan Emin Arat, İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası üyeliği ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliğinin yanı sıra çeşitli meslekî dernek ve vakıflara üyedir.

2018-2019 yılları arasında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi rektörlüğü görevini yürüttü.

Fransızca ve İngilizce bilen Emin Arat evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUMLAR
  Tarık Akan'ın rol aldığı unutulmaz karakterler
Tarık Akan'ın rol aldığı unutulmaz karakterler