A24.com.tr » politika » Kılıçdaroğlu: Üretim olursa beka sorunu kalmaz

Kılıçdaroğlu: Üretim olursa beka sorunu kalmaz

Kılıçdaroğlu: Üretim olursa beka sorunu kalmaz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Malatya'da sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, işsizlik ve beka sorununun çözümünün üretmek olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Malatya'da sivil toplum kuruluşu, sendika, iş dünyası temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleriyle buluşmasında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''Bir insan işsiz kalınca ne yapacak bu adam? Nasıl geçinecek? Yasadışı işler mi yapacak? İşsizliği önleyecek olan kim? Sosyal devlet yani hükümet. Eğer siz işsizliği önleyemiyorsanız oturup bir düşünmek gerekiyor neden oldu bu? İşsizlik konusunda herkesin duyarlı olması lazım. İşveren kardeşlerim de burada. İşveren ister ki daha fazla insan çalıştırayım.

''İŞSİZLİĞİ ÖNLEMENİN DÜNYADA BİLİNEN TEK YOLU ÜRETMEK''

İşsizliği önlemenin dünyada bilinen tek yolu var; üretmek. Üretirseniz herkesin işi aşı olur. Üretirseniz Türkiye'nin beka sorunu olmaz. Üretirseniz Türkiye bölgesinde de dünyada da söz sahibi olur. Fabrikada, tarımda, kültürde, sanatta üretmek lazım. Üretirseniz büyürsünüz.

''DEVLET AKLINI KULLANMAYAN BİR TOPLUMUN GELİŞME ŞANSI YOKTUR''

Osmanlı İmparatorluğu niye battı? Parasını basacak bankası yoktu. Osmanlı Bankası yabancılarındı. 1 metre milli demir yolu yoktu. Bez bile üretemiyorduk. Devlet aklını kullanmayan bir toplumun gelişme şansı yoktur. 2019'dayız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin planı var mı? Plan yok. En son planımızın süresi 2018'de doldu. Ne yapacağız? Neleri yapacağız 2023'e kadar?

''DÜŞÜNMEYİ YASAKLADILAR''

Düşünmeyi yasakladılar. Bir kişi düşünecek herkes ona uyacak. Peki yanlış düşünürse, yaparsa ne yapacağız?

''SİYASET AYRIŞTIRMAYA BAŞLADI TOPLUMU''

Bu memleket hepimizin. Siyaseten farklı düşünebiliriz. Bunlar ayrışma kavga aracı olamaz. Birliğimiz var bayrağımız. Vatanını kim seviyorsa başımın üstüne. 82 milyon aynı bayrak altında beraber tasada ve kıvançta birlikteysek hepimiz vatanseveriz. Kardeşçe yaşamak istiyoruz. Siyaset ayrıştırmaya başladı toplumu. Niye kavga ediyoruz? Siyaset hizmet yarışıdır. Bu topraklara bir kavga kin tohumu ekmeye kimin hakkı var? Bunları engellemek zorundayız. Herkes çalışacak. Herkese göre iş vardır. Neyi ekeceğini bileceksin. Tarımdan bizi kopardılar.

''MAZOTU, DOĞALGAZI SIFIR GÜMRÜK YAP''

2018'de Yunanistan'dan 115 milyon dolarlık pamuk ithal ettik 28 milyon dolarlık buğday ithal ettik 13 milyon dolarlık tütün ithal ettik. Nerede bu Türk tütünü? Pamuğu niye ekiyorsunuz dediler. Sıfır gümrükle getiriyorlar patatesi soğanı mercimeği eti canlı hayvanı. Mazotu, doğalgazı sıfır gümrük yap. Niye yapmıyorsun?

''LİYAKATTAN UZAKLAŞIRSANIZ DEVLETİ ÇÖKERTİRSİNİZ''

Olmaz. Devlet böyle yönetilmez, akılla yönetilir. Belki de Türk siyasetine liyakat kavramını en ciddi şekilde sokan kişi benim. Liyakattan uzaklaşırsanız devleti çökertirsiniz.''

YORUMLAR
  Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı
Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı