A24.com.tr » yaşam » Kaplankaya'da ONA AT THE BEACH ANHINGA rüzgarı

Kaplankaya'da ONA AT THE BEACH ANHINGA rüzgarı

Kaplankaya'da ONA AT THE BEACH ANHINGA rüzgarı

ONA AT THE BEACH ANHINGA, Ege kıyı şeridinin el değmemiş Kaplankaya bölgesinde açılıyor.

ONA AT THE BEACH, Ege kıyı şeridinin el değmemiş Kaplankaya bölgesinde 5 Haziran Cumartesi günü açılıyor! 2019 yılında, Kopenhag NOMA restoranından ayrılan Luca Pronzato tarafından yaratılan ONA, Lizbon Costa Caparica sahilinde 2019 yılında ilkini açtığı pop-up restoranının bir uzantısını Ekim ayının sonuna kadar Ege sahillerine taşıyor.

Gastronomi alanındaki genç yeteneklere yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri yeni bir platform sunan ONA, Haziran- Ekim 2021 tarihleri arasında, Anhinga ve Omakase Beach House restoranları ile gündüzden geceye Türkiye’den ve dünyadan farklı lezzetleri, yaratıcılığa, zevke ve sürdürülebilirliğe değer veren meraklı ve risk almaya hazır gastronomi meraklıları ile buluşturacak.

ONA AT THE BEACH X ANHINGA

ONA AT THE BEACH, Kaplankaya’da yer alan Anhinga plajındaki mekanında Kasım ayına kadar Frenchie, Celler de Can Roca ve Clare Smyth gibi restoranlarda çalışmış şef Nicolau Pla Gomez ve İstanbul’un gastronomik restoran’ı Nicole’ün şeferinden Aykut Doğanok’u ağırlıyor. ONA, yaz boyunca Alancha, Neolokal, Çiya Sofrası ve Karaköy Lokantası gibi Türkiye’nin önde gelen restoranlarının mutfaklarında çalışmış en iyi şeferini açık ateş mutfağının etrafında buluşturacak. ONA’nın Anhinga Beach’de kumlar üzerine yerleşen bu pop-up restoranında, doğal şarap ve zengin kokteyl menüsü öne çıkarken, menüde yer alan taze tutulmuş ve kömür ateşinde pişmiş balık, geleneksel Türk mutfağının olmazsa olmazlarından ve aynı zamanda atalık tohumdan elde edilmiş buğdayla yapılan ekşi maya hamurlu lahmacun göze çarpan lezzetler arasında yer alıyor.

DÜNYACA ÜNLÜ ŞEFLER ANHINGA PLAJI’NDA

Sadece birkaç metre ötede ise ONA, farklı bir konseptle, Temmuz ayında açılışını gerçekleştireceği Meksika'da yer alan Casa Wabi'ye bir övgü niteliğinde, gün boyu hizmet verecek, şefn seçimi anlamına gelen "Omakase" Beach House ile gün batımında “fne dining” yemek deneyimini Kaplankaya sahiline taşıyacak. Aralarında Atsushi Tanaka, Robert Mendoza ve Guillaume Sanchez’in yer aldığı dünyaca ünlü şefer dönüşümlü olarak hünerlerini bu pop-up restoranda sergileyecek. Omakase Beach House dünyaca ünlü şeferin Türkiye’nin gastronomik mirasıyla güzel bir karışımından ortaya çıkan ve 7 çeşitten oluşan bir eşleştirme menüsünden oluşacak.

GÜNCEL SANAT VE GASTRONOMİ: THE PILL POP-UP GALERİ

2015 yılında, Suela Cennet tarafından Balat’ta eski bir jeneratör fabrikasında kurulan uluslararası çağdaş sanat galerisi The Pill bu yaz ONA AT THE BEACH işbirliğinde Kaplankaya’da pop-up bir galeriye ev sahipliği yapıyor. Türkiye ve dünyadan sanatçıları biraraya getiren küresel bir platform olarak faaliyet gösteren galeri, Türkiye sahnesinin görünürlüğünü arttırmayı hedefiyor ve tıpkı Luca Pronzato gibi farklı ülkelerde gerçekleştirdiği işbirlikliklerini çoğaltarak çok sesli diyaloglar kurmayı hedefiyor.

Çok sesliliğe ve inovasyona inanan Cennet ve Pronzato’nun tanışmasından doğan bu işbirliği kapsamında galeri sanatçılarından dünyaca ünlü heykeltraş Marion Verboom’un Achronies & Tectonies isimli eserlerini ONA AT THE BEACH çatısında sanatseverlerle buluşturacak. ONA için hazırlanan bu özel seçkide Verboom’a Türkiye’den sanatçı İrem Günaydın’ın Salad Cake isimli son dönem sergisinden eserleri eşlik edecek. Yaz boyu ikiliye Meksikalı sanatçı Pablo Dàvila’nın mekana özel kurgulayacağı müdahaleler ile eserler farklı kurgularda sergilenecek.

 

ONA Hakkında:

2019 yılında Luca Pronzato tarafından kurulan ve katalanca “dalga” anlamına gelen ona, dünya üzeri̇nde geçi̇ci̇ mekanlarda hi̇ç görülmemi̇ş üst düzey gastronomi̇ve tadım deneyi̇mleri̇sunarak klasi̇k gastronomi̇k kodlari yeni̇den gözden geçi̇ri̇yor. 2019 yılında Luca Pronzato tarafından yaratılan ONA, gastronomi alanındaki genç yeteneklere yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri yeni bir platform sunuyor. Luca, Kopenhag'daki NOMA gibi restoranlarda sürdürdüğü kariyerinin ardından riskli bir girişimde bulunarak dünyanın her yerinde geçici kaliteli yemek deneyimleri yaratmak için yetenekli genç şeferden oluşan bir ekip kurdu.

ONA, genç şefere sanatlarını icra ederken kendilerini tam anlamıyla ifade etme ve işlerini kendi şartlarına göre yapma fırsatı tanıyan yeni bir restoran modeli icat ederek yaratıcılığa, zevke ve sürdürülebilirliğe değer veren meraklı ve risk almaya hazır restoran müdavimleri için doğdu. ONA, bugüne kadar beş adet pop-up restoran açtı: Portekiz Costa da Caparica’daki Ona at the Beach, İsviçre’deki Basel on Fire, Paris’teki

L’Appart, Lizbon’daki The Museum ve İsviçre Zermatt’daki ONA x the rex. Ayrıca yakında Mexico City’de de bir tane açılacak. Her bir pop-up, ONA ekibi tarafından mekana özel olarak tasarlanır ve bölgedeki yerel üreticilerin ve bölgeye has mobilyaların seçimi sayesinde benzersiz bir deneyim sunar. (Fotoğraf Luca Pronzato)

Kaplankaya Hakkında:

Ege kıyı şeridinin el değmemiş bir bölümünde yer alan Kaplankaya, hayata yıl boyunca yaşanabilecek ve hayata yeniden bağlanmayı sağlayan yepyeni bir cennettir. Mimari mükemmelliği ve beş yıldızlı ağırlama hizmetlerini, sınıfının en iyi sağlık servisleriyle birleştiren, türünün ilk sürdürülebilir destinasyonu olan Kaplankaya, dünyanın dört bir yanından gelen ve modern ve hareketli bir hayat sürdüren ailelere, kafa dinlemek, keşfetmek, sosyalleşmek ve enerji toplamak için mükemmel bir ortam sunuyor. Bir ayağı geçmişe, bir ayağı da sağlam bir şekilde geleceğe basan Kaplankaya, belirgin bir Ege duyarlılığıyla şekillenmiş ilerici bir kıyı topluluğudur.

YORUMLAR
  63 yıldır sadece kum yiyor
63 yıldır sadece kum yiyor