A24.com.tr » sağlık » Kanser ilaçlarında ücretsiz dönem başladı

Kanser ilaçlarında ücretsiz dönem başladı

Kanser ilaçlarında ücretsiz dönem başladı

SGK'daki yeni düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla, kanser tedavisi ile ilaçlarındaki ek ücret ve fark ödemesi kaldırıldı.

Kanser hastalarında büyük mağduriyet yaratan ilaç ve tedavi ücretleri son buldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle kanser tedavisinin tamamen ücretsiz hale getirildiğini açıkladı.

Hastaların bu düzenlemeden önce özellikle katkı payları yüksek olan ilaçlar için çok yüksek miktarda fark ödediğini belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, kanser ameliyatlarında ve sonrasında kullanılan ilaçlar için ciddi bir iyileştirme yapıldığını söyledi.

'BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞIYORLARDI'

Özellikle cerrahilerde kullanılan ilaçlar için belli farklar ödendiğini anlatan Ecz. Tuncay Sayılkan, "Devletin karşıladığı bedel 240 milyon liradan 750 milyon liraya çıkarıldı. Eskiden bu farkı vatandaş cebinden ödüyordu. Hastanede yatarak tedavi görürken büyük sıkıntı yaşanıyordu. Bu doğru bir karar ama geç kalındı. Hastalar büyük mağduriyet yaşıyordu" diye konuştu. 

Kanserin başlı başına ciddi bir sorun olduğunu dile getiren Ecz. Tuncay Sayılkan, bu hastalık süresince ekonomik sıkıntılarla uğraşıyor olmanın ayrı bir motivasyon kaybına yol açtığını savundu. Ecz. Tuncay Sayılkan, hem hastalarda hem de hasta yakınlarında moralin çok önemli olduğunu hatırlatarak tedavi sürecinin iyi şartlarda tamamlanmasıyla hızlı bir sonuç almanın mümkün olduğuna dikkat çekti. Yeni düzenlemenin Türkiye’de bulunması kolay olan ilaçlarla ilgili fayda sağlayacağını ifade eden Tuncay Sayılkan şöyle konuştu:

'İLACI YARI FİYATINA VERMEK İSTEMİYORLAR'

"Bazı ilaçlar Türkiye’de bulunamıyor çünkü bugün euro 5.5 lira civarında. İlaç fiyatlarıyla ilgili euro kuru ise 2.69 liradır. Bir yıl boyunca da bu fiyat üzerinden gidecek. 1 yıl içinde eurodaki artış oranının yüzde 70’i kadar ilaçlara zam verileceği söylendi. Ocak ayı sonunda Bakanlar Kurulu kararıyla ise ilaca verilecek zammın yüzde 15’i geçemeyeceği belirtildi. Zammın bir üst sınırı yaptılar. İsterse bu ülkede euro kuru yüzde 50 artsın ama yüzde 15’in üzerine çıkmayacak. Bu durum da yurt dışında bulunan yeni jenerasyon ilaçların Türkiye’ye gelmesini engelliyor. Çünkü yarı fiyatına bunu vermek istemiyorlar. Bazı firmalar Türkiye’ye ilaç gelmesi için başvuru yapmıyor. Eskiden ruhsatı olanlar da ya getirmiyor ya da az miktarda getiriyor. Zarar etmemek için bu tutumu sürdürüyorlar. "

YORUMLAR
  Şahan Gökbakar, Murat Cemcir ve Ahmet Kural ile aynı projede buluşuyor
Şahan Gökbakar, Murat Cemcir ve Ahmet Kural ile aynı projede buluşuyor