A24.com.tr » politika » İyi Parti, Meclis Başkanı adayını açıkladı (Yusuf Halaçoğlu kimdir?)

İyi Parti, Meclis Başkanı adayını açıkladı (Yusuf Halaçoğlu kimdir?)

İyi Parti, Meclis Başkanı adayını açıkladı (Yusuf Halaçoğlu kimdir?)

Meclis'te grubu bulunan 4 parti, Meclis Başkanı adaylarını kamuoyuna duyurmuştu. Meral Akşener'in kurduğu İyi Parti de bu makam için adayını belirledi.

AKP, CHP, MHP ve HDP'nin ardından Meclis Başkanlığı için bir aday da İyi Parti'den çıktı.

Meclis Başkanlığı adaylığı için başvurular Pazartesi günü başladı ve 16 Kasım 2017 Perşembe günü saat 24.00’te sona erecek.

Meclis Başkanlığı seçimlerinde; AKP, mevcut Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel’i, HDP tutuklu bulunan Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ı, MHP ise İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan'ı aday olarak göstermişti.

Meclis’in çiçeği burnunda partisi İYİ Parti’nin adayı da belli oldu. Meral Akşener’in liderliğini yaptığı partinin Meclis Başkanı adayı, Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu oldu. Yusuf Halaçoğlu parti başkanlık divanının aldığı tavsiye kararı üzerine Meclis Başkanlığına ‘Başkan adayı olmak üzere’ bir dilekçeyle başvurdu.

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “İsmail Kahraman'ın AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı olarak gösterilmesi her bakımdan bir skandaldır.”

Çıray açıklamasını şöyle sürdürdü; “Genel Başkanımız Meral Akşener bu şerefli makama yakışır adaylardan biri olarak Kayseri Milletvekilimiz Sayın Yusuf Halaçoğlu'nu önerdi. İYİ Parti Başkanlık Divanı da oybirliği ile Sayın Yusuf Halaçoğlu'na Millet Meclisi Başkanlığına aday olması hakkında tavsiye kararı aldı. Sayın Halaçoğlu bundan onur duyacağını belirtti ve bugün müracaatını yapacak.”

YUSUF HALAÖOĞLU KİMDİR?

Yusuf Halaçoğlu, Adana’nın Kozan ilçesinde, 10 Mayıs 1949 tarihinde doğdu. 1967’de liseyi, 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yeniçağ Tarihi Kürsüsünden Fırka-i İslâhiye ve Kozan isimli lisans tezini hazırlayarak mezun oldu. 1974 yılında, mezunu olduğu İstanbul Üniversitesi’nde Yeniçağ Tarihi Kürsüsü asistanı olan Yusuf Halaçoğlu, 1978 yılında XVIII. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda İskân Siyaseti adlı doktora tezi ile doktor oldu.

Yusuf Halaçoğlu, 28 Ocak 2011’de Milliyetçi Hareket Partisi’ne katılıp Kayseri’den 1. sıra milletvekili adayı oldu ve 2011 Türkiye genel seçimleri sonrasında milletvekili seçildi. 2015 Türkiye genel seçimleri sonrasında tekrar Kayseri milletvekili seçildi.

MHP'den ayrılıp İyi Parti'ye katılan Halaçoğlu, Kayseri Milletvekili.

YORUMLAR
  İstanbul'daki en popüler semt pazarları
İstanbul'daki en popüler semt pazarları

İlginizi çekebilecek diğer haberler