A24.com.tr » dünya » İranlı Komutandan Barzani'ye çok sert referandum tepkisi

İranlı Komutandan Barzani'ye çok sert referandum tepkisi

İranlı Komutandan Barzani'ye çok sert referandum tepkisi

Eylül ayında bağımsızlık referandumuna hazırlanan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye İran Genel Kurmay Başkanı'ndan çok sert tepki: "Kabul edilemez."

Kuzey Irak'ta bağımsızlık ilan etmeye hazırlanan Mesud Barzani'ye Türkiye'nin ardından bir sert tepki de İran'dan geldi. İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, IKBY'nin bağımsızlık referandumu "kabul edilemez" dedi.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Iraktan ayrılmasını öngören bağımsızlık referandumunu "kabul edilemez" diye değerlendirdi. ABD'nin eski Ankara ve Bağdat Büyükelçisi James Jeffrey ise ABD'nin Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu söyledi.

BÖLGE YENİ SORUNLARA GEBE KALIR

Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri komutanlarının hazır bulunduğu bir toplantıda konuşan Tümgeneral Bakıri, Irak'ta referandum konusunun gündeme getirilmesinin bölgede yeni sorunların ortaya çıkması için bir başlangıç olacağını öne sürdü.

IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ SAVUNULMALI

İranlı General, "Bu asla Irak'ın komşuları tarafından kabul edilebilir değildir. Irak'ın bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün korunması ülkedeki tüm mezhep ve etnik grupların yararıdır" diye konuştu.

"DEAŞ'IN YENİLGİSİYLE ORTAYA ÇIKMASI NORMAL DEĞİL"

Tümgeneral Bakırı, "Referandum konusunun DEAŞ'ın Irak'ta büyük yenilgiye uğraması ve toprak kaybetmesinin hemen ardından ortaya konulması, normal bir olay değildir" değerlendirmesinde bulundu. 

YORUMLAR
  A Milliler gruptan çıkmak için ne yapmalı? Kalan maçlar neler? Kaç puan gerekli? Grupta şu an kaçıncı?
A Milliler gruptan çıkmak için ne yapmalı? Kalan maçlar neler? Kaç puan gerekli? Grupta şu an kaçıncı?