A24.com.tr » dünya » İran'ı yine tehdit etti! "İran'a girmek..."

İran'ı yine tehdit etti! "İran'a girmek..."

İran'ı yine tehdit etti! "İran'a girmek..."

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın petrol şirketi olan Aramco'ya yapılan saldırı sonrası aralarındaki gerginliğin tekrar başladığı İran'a sert sözler söyledi.

ABD'nin çılgın Başkanı Donald Trump, "İran'a girmek dünyadaki en kolay iş. Hemen şu anda İran'a girmeyerek, büyük bir itidal gösterdiğimi düşünüyorum" dedi. Trump, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile yaptığı görüşme sonrası Beyaz Saray'da düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. İran'a yönelik getirilen yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Trump, "Getirilen yaptırımlar, daha öncekilerin çok daha ötesinde" açıklamasında bulundu.

Trump, İran'a yönelik yaptırımların işe yarayacağına inandığını vurgulayarak, "İran'a girmek dünyadaki en kolay iş. Hemen şu anda İran'a girmeyerek büyük bir itidal gösterdiğimi düşünüyorum" görüşünü paylaştı.

ARAMCO SALDIRISININ ARDINDAN GERGİNLİK TIRMANDI

ABD ile İran arasında uzun süredir devam eden gerilim, ABD'nin Suudi Arabistan'ın Aramco petrol tesisine yapılan saldırılardan İran'ı sorumlu tutmasıyla tekrar tırmanmıştı.

İran'a yönelik sık sık askeri operasyon mesajları veren Trump, bugün Oval Ofis'te yaptığı açıklamada İran Merkez Bankası'na yaptırım getirdiklerini duyurmuştu.

BRUNSON VE ERDOĞAN YORUMU

Başkan Trump, yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien'ın, Rehine İşleri Özel Temsilciliği görevi döneminde yurt dışında tutuklu ABD'lilerin ülkeye geri getirilmesi konusunda büyük bir iş çıkardığını belirtti.

ABD'li rahip Andrew Craig Brunson serbest bırakılmasına değinen Trump, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok iyiydi ve herkesin çok sevdiği muhteşem rahibimizi (Brunson) evine getirebildik" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR
  Mısırın faydaları
Mısırın faydaları