A24.com.tr » yaşam » İBB kayıtlarının kopyalanmasına yürütmeyi durdurma kararı

İBB kayıtlarının kopyalanmasına yürütmeyi durdurma kararı

İBB kayıtlarının kopyalanmasına yürütmeyi durdurma kararı

Ekrem İmamoğlu'nun İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasına yönelik talebine 'yürütmeyi durdurma' kararı verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu göreve başlamasının ikinci gününde ilk engelle karşılaştı. Belediyeyi denetlemek için talep edilen belediye verilerinin kopyalanması işlemine mahkeme 'dur' dedi.

Mahkeme, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanması işlemi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir genelge yayımlayarak belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanında inceleme yapmak üzere 2 müfettiş ve 3 uzman görevlendirmişti.

İBB'nin AK Partili meclis üyeleri Yüksek Akyol ile Ömer Faruk Kalaycı, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne başvuru yaparak 'yürütmenin durdurulmasını' istedi. Talebi inceleyen mahkeme, yürütmenin durdurulması istemini kabul etti.

Mahkeme, elektronik veri tabanında inceleme yapılması, şüphe duyuluyorsa silinen kayıtların bilgisayar ortamına geri getirilmesi dışında ayrıca elektronik veri tabanının ve altyapısının kopyalanmasına neden ihtiyaç duyulduğunun açıklanmasını istedi.

Dava konusu işleme sebep teşkil edebilecek; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iş veya işlemleri hakkında idari soruşturma başlatılıp başlatılmadığı, adli bakımdan suç duyurusunda bulunulup bulunulmadığı açıklanarak buna ilişkin bilgi ve belgeler de istendi.

İBB'DEN YANIT GECİKMEDİ

Kararın ardından İBB'den yapılan açıklamada, "Karar tebliğ edilince gerekeni yapılacaktır" denildi.

İşte o karar...

İLGİLİ HABER Yürütmeyi durdurma kararı ne demek | yürütmeyi durdurma ne anlama geliyor? Yürütmeyi durdurma kararı ne demek | yürütmeyi durdurma ne anlama geliyor?

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ‘veri tabanı talimatı’ haberleri üzerine açıklama yapıldı.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“İlgili yazıyla amaçlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının yedeklerinin ve log kayıtlarının, bilgi güvenliği standartlarına uygun olarak, 31 Aralık 2018, 31 Mart 2019 ve 18 Nisan 2019 tarihli olmak üzere Büyükşehir Belediyesinin dijital arşivinde tutanak ile kayıt altına alınması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi veri merkezinde muhafaza edilmesi olup, kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değildir.

Bütün iş ve işlemler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde; ilgi yazı ile görevlendirilen İstanbul Büyükşehir Belediye müfettişlerinin başkanlığında yapılacak olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında mevcut yetkilendirilmiş bulunan kişilerin nezaretinde gerçekleştirilecektir.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, yayınladığı genelgede iki müfettişi ve uzman sıfatıyla dışarıdan üç kişiyi, inceleme ve araştırma yaptırma adı altında Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamakla yetkilendirdiği belirtilmişti.

YORUMLAR
  Hande Ataizi ve eşi hakkında Duymayan Kalmasın'da paylaşılan şok haber!
Hande Ataizi ve eşi hakkında Duymayan Kalmasın'da paylaşılan şok haber!