A24.com.tr » dünya » Hürmüz Boğazı'nda tansiyon yüksek! (Hürmüz Boğazı nerede haritadaki yeri)

Hürmüz Boğazı'nda tansiyon yüksek! (Hürmüz Boğazı nerede haritadaki yeri)

Hürmüz Boğazı'nda tansiyon yüksek! (Hürmüz Boğazı nerede haritadaki yeri)

Körfezde İran ile ABD arasında gerilimin tırmandığı bir dönemde Hürmüz Boğazı'nda yaşanan sabotajlar, bölgede tansiyonu daha da yükseltti.

Hürmüz Boğazı'nda tansiyon yüksek. Birleşik Arap Emirlikleri, Fuceyre'de 4 gemiye sabotaj düzenlendiğini duyurdu. Fuceyre'de sabotaj düzenlenen 4 gemiden ikisi Suudi Arabistan'a ait.

Birleşik Arap Emirlikleri, Fuceyre limanı yakınında dört ticari gemiye sabotaj yapıldığını duyurdu. Üstelik gemilerden ikisi Suudi Arabistan'a ait.

Patlamalar, Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasında geriliminin tırmandığı bir dönemde, Hürmüz Boğazına 70 mil uzakliktaki Fuceyre Limanı yakınlarında meydana geldi. Haberi ilk olarak İran medyası duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri önce yalanladı, ardından doğrulayan bir açıklama yaptı. Dişişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dört ticaret gemisine "sabotaj" düzenlendiği belirtildi. Açıklamada, "Sabotajla gemi personelinin canlarına kastedildiği" ve tehlikeli bir gelişme olduğu söylendi.

Riyad yönetimi de tankerlerin ikisinin Suudi Arabistan'a ait olduğunu duyurdu. Buna göre tankerlerden biri petrol yüklemesi yapmak üzere Suudi Arabistan'in Ras Tanura Limanı'na gidiyordu.

Suudi Enerji Bakanı, gemilerde ciddi hasar meydana geldiğini söyledi. Olay sonrası denize yakıt sizintısı yaşanmazken; Fuceyre Limanı'nda geçişlerin normal olduğu açıklandı. Olayda ölen veya yaralanan da olmadı.

Sabotajin arkasında kimin olduğu henüz bilinmiyor. Olayla ilgili Tahran'dan da açıklamalar var. İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı, "Patlamalar, Körfez ülkelerinin güvenliklerinin ne kadar kırılgan olduğunu göstermiştir" dedi.

İran Dişişleri Sözcüsü ise sabotajın açıklığa kavuşturulmasını isteyerek durumdan endişeli olduklarını bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Körfez'deki askeri varlığını güçlendirmesi; son dönemde Tahran ve Washington hattındaki krizi derinleştirmiş durumda. İran Hava Kuvvetleri Komutanı, ABD'yi Basra Körfezi'ndeki uçak gemisini vurmakla tehdit etmişti. 

HÜRMÜZ BOĞAZI NEREDE?

İran ve Umman’ı ayıran bu su yolu, ayrıca Arabistan denizi ile Umman'ı ve burayla Körfez’i birbirine bağlıyor.

En dar kısmı, 21 mil genişliğinde, ancak kullanılan deniz ulaşımı her iki yön için de 2 mil genişliğinde.

YORUMLAR
  Araçlara göre MTV ödemeleri ne kadar olacak?
Araçlara göre MTV ödemeleri ne kadar olacak?