A24.com.tr » teknoloji » Huawei'den Kuzey Kore'ye yardım!

Huawei'den Kuzey Kore'ye yardım!

Huawei'den Kuzey Kore'ye yardım!

Çin'in teknoloji devi Huawei, Kuzey Kore'ye destek oldu. Huawei'n Kuzey Kore'de ilk kablosuz ağ Koryolink'i inşa edilmesine yardımcı olduğunu gösteren belgeler sızdırıldı.

 The Washington Post‘un Pazar günü yayımladığı bir habere göre Çin telekomünikasyon devi Huawei, Kuzey Kore hükumetinin kablosuz ağ kurmasına ve işletmesine gizlice yardım etmiş.

Gazetenin ulaştığı belgelere göre Huawei, Çin hükumetine ait Panda International Information Technology şirketiyle en az sekiz yıldır çeşitli projelerde çalışıyor. Eski bir Huawei çalışanı, detaylı bir hesap çizelgesi paylaşarak bilgilerin kamu menfaatine olduğunu söyledi. The Washington Post da geçmiş iş emirlerini ve kontratlarını yayımladı.

Huawei: “Kuzey Kore’de faaliyetimiz yok”

Bütün bunlar göz önüne alındığında paylaşılan bilgiler, ürünlerinde Amerikan teknolojisi kullanan Huawei’in Kuzey Kore’ye teçhizat sağlamak için ABD ihracat kontrollerini ihlal ettiği konusunda endişe yaratıyor. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Huawei ile Kuzey Kore arasında olduğu iddia edilen bağlantıları inceliyor. The Washington Post‘a açıklama yapan Huawei ise Kuzey Kore’de herhangi bir faaliyeti olmadığını söyledi.

YORUMLAR
  Ünlü isimlerin 10 Kasım mesajları
Ünlü isimlerin 10 Kasım mesajları