A24.com.tr » yaşam » Halepçe katliamı nedir ne zaman nerede yapıldı | Halepçe katliamında kaç kişi öldü?

Halepçe katliamı nedir ne zaman nerede yapıldı | Halepçe katliamında kaç kişi öldü?

Halepçe katliamı nedir ne zaman nerede yapıldı | Halepçe katliamında kaç kişi öldü?

Halepçe Katliamı'nın yıl dönümü dolayısıyla bu kanlı olay yeniden gündeme geldi. Peki Halepçe katliamı nedir ne zaman ve nerede oldu? Halepçe katliamında kaç kişi öldü?

Halepçe katliamı nedir ne zaman nerede oldu? İran-Irak savaşının hemen sonrasında gerçekleşen Halepçe katliamında binlerce sivil yaşamını yitirdi.

Savaş sırasında 1986-1988 tarihli arasında Saddam Hüseyin’in Irak’ın kuzeyindeki Kürtlere karşı düzenlediği Halepçe Katliamı'nda çok sayıda insan zehirli gazdan etkilenerek can verdi. İşte Haepçe Katliamı'nın tarihçesi...

HALEPÇE KATLİAMI NE ZAMAN, NEREDE YAPILDI?

Tarihin en kanlı olaylarından biri olan Halepçe taliamının 31. yıl dönümü. Peki nedir Halepçe katliamı? Halepçe katliamı ne zaman nerede oldu? Katliamda kaç kişi öldü? İşte detaylar...

Saddam Hüseyin’in 23 Şubat – 16 Eylül 1988 tarihleri arasında El-Enfal Harekâtı’nı şiddetlendirdiği dönemde Mart ayının ortasında İran ordusu Zafer-7 Harekâtı adlı genel taarruzu başlattı. Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı Peşmergeler de İran ordusu ile işbirliği yaparak Halepçe kasabasına girdi ve isyan başlattı.

Saddam Hüseyin İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak Ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî’ye (batı medyası tarafından ‘Kimyasal Ali’ lakabı ile bilinir) zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti.

16 Mart 1988’de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri, İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000’den fazla insanın öldüğü, 7.000’den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak Irak Savaşı’ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edildi.

19 Ağustos 1988’de Irak ve İran, ateşkes anlaşmasını imzaladılar. Irak ordusu ateşkesten 5 gün sonra Halepçe’yi geri aldı ve bu işgal esnasında 200 sakinin öldürüldüğü söylenmektedir.

Süleymaniye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fuat Baban, 7 Aralık 2002 tarihli ‘The Sydney Morning Herald’ gazetesinde yayımlanan ‘Experiment in Evil’ başlıklı makalesinde, Halepçe’de özürlü doğum oranının Hiroşima ve Nagasaki’nin 4-5 katı olduğunu iddia etti. Amerika ise bu iddiayı suistimal ederek Zayıflatılmış Uranyum mermilerini kullanmasını meşrulaştırmaya çalıştı.

Saddam Hüseyin, Halepçe katliamı’nda Kürtlere karşı soykırım yaptığı suçlamasıyla da yargılanırken, başka bir katliam suçundan Duceyil Katliamı'nda, insanlığa karşı işlenen suçlardan mahkûm edildi ve asılarak idamına karar verildi.  

YORUMLAR
  Ünlülerin gerçek isimleri
Ünlülerin gerçek isimleri