A24.com.tr » dünya » Hafter ateşkes metnine imza atmadan Rusya'dan ayrıldı

Hafter ateşkes metnine imza atmadan Rusya'dan ayrıldı

Hafter ateşkes metnine imza atmadan Rusya'dan ayrıldı

Libya'da ateşkes sağlanması için Rusya'da Lavrov ile görüşen General Hafter'in, ateşkes için bir günlük süre isteyip anlaşmayı imzalamadan ülkeden ayrıldı.

Libya'da süren iç savaşın sonlanması için Türkiye ve Rusya'nın ortak girişimiyle Moskova'da düzenlenen görüşme sonrası taraflardan General Halife Hafter'in ateşkes metnini imzalamadan şehirden ayrıldı. Hafter, pazartesi günü yapılan toplantıda söz konusu metni imzalamak için 1 gün süre istemişti.

Rusya haber ajansı RIA'nın Libyalı kaynaklara dayandırdığı haberde, "General Hafter Moskova'dan ayrıldı ancak anlaşmayı imzalamadı" bilgisi paylaşıldı. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hafter'in anlaşmayı imzalamadan gittiğini doğruladı.

NE OLMUŞTU?

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ise pazartesi günü söz konusu ateşkesin taslak metnine imza atmıştı. Toplantıya Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya adına mevkidaşı Sergey Lavrov ve heyeti de katılmıştı.

Türkiye ve Rusya'nın ortak çağrısı üzerine daha önce yapılan görüşmeler sonrası Libya'da savaşan her iki taraf da sözlü olarak anlaşmış, cumartesiyi pazara bağlayan gece ateşkes ilan edilmişti. Ancak ertesi sabah her iki taraf da birbirlerini suçlayarak ateşkese uyulmadığını açıklamıştı.

BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne Türkiye, İtalya ve Katar destek verirken, Hafter'e bağlı güçler ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya tarafından destekleniyor.

YORUMLAR
  Eva Longoria 42 yaşında ilk bebeğine hamile (40'ından sonra anne olan ünlüler
Eva Longoria 42 yaşında ilk bebeğine hamile (40'ından sonra anne olan ünlüler