A24.com.tr » medya » Gazete manşetleri oku ilk sayfalar ve spor gazete manşetleri 7 Aralık 2017

Gazete manşetleri oku ilk sayfalar ve spor gazete manşetleri 7 Aralık 2017

Gazete manşetleri oku ilk sayfalar ve spor gazete manşetleri 7 Aralık 2017

7.12.2017 tarihli gazeteler. Bugünkü gazeteler ait gazete manşetlerini a24.com olarak sizler için hazırladık işte www.a24.com.tr/gazete-mansetleri/ farkı ile ilk sayfalar ve günün öne çıkan haberleri.

7 Aralık 2017 Cumartesi gününün gazete manşetleri çıktı. Bugünkü Milliyet Gazetesi, Sabah Gazetesi, Sözcü ve Habertürk gazetesi manşetlerinde neler var sizler için derledik. Hürriyet gazetesiyle başlayalım.

Milliyet'in 7 Aralık tarihli manşeti "Dünya Ayakta" oldu. Trump'ın Kudüs açıklamasını manşete taşıyan Milliyet, protesto gösterilerine dikkat çekti. Sabah'ın manşetin de ise "İhanet Yuvasında Korku İçinde"yi görüyoruz. Cumhuriyet Gazetesi "Havuz Yasak Meclis Şart" manşet ile çıkarken, Posta Gazetesi Trump'ın Kudüs açıklamalarını işaret ederek "Delirmiş" manşetini attı.

GAZETE MANŞETLERİ OKU

İlk gazete ne zaman nerede basıldı ilk basılan gazetenin adı nedir?

Gazete artık günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bir gazetenin yayınlanmasındaki temel amacın “haber vermek” olduğunu bilmeyen de yoktur.

Nitekim gazetenin en ilkel örneği, sadece haberlerin duyuru iması amacına dayanmaktaydı. Gelip geçen yolculardan, ya da hükümet kaynaklarından edinilen haberler toplanıyor,çok basit bir ifadeyle büyük boy bir kağıda yazılıyor ve herkesin okuması için belirli bir yerde duvara asılıyordu.

Tabiidir ki bunu gerçek anlamıyla bir gazete sayamayız. Gerçek anlamda bir gazete, dilediğiniz zaman,dilediğiniz yerde okumak için yanınıza alabileceğiniz bir şeydir. Bu açıdan bakınca,ilk gazetenin tarihi 1300 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İşin garip yönü, kağıdı ilk yapanların Çinliler olduğu gibi, ilk gazetenin de Çin’de yayınlanmış olmasıdır. Hükümet tarafından yayınlanan bu gazetenin adı “Başkent Haberleri ” anlamına “Tching Pao” başlığını taşıyordu. Söz konusu gazete sayesinde, hükümet halkı önemli gelişmelerden, herkesin duymasında, öğrenmesinde yarar olan büyük olaylardan haberdar edebiliyordu.

Eski Roma’da halk arasında dağıtılan bir gazete de “Açta Diurna” adını taşıyordu. Bunun anlamı “Günlük Olaylar” diGüvenilir kaynakların kayıtlarından bilindiği kadarıyla,en eski iki gazete bu ikisidir.

16. yüzyılda, para verip gazete satın almak yaygın bir alışkanlık halini aldı. Venedik Hükümeti, “Notizie Şeritte” yanı, “Yazılı Haberler” başlığıyla bir gazete yayınlıyordu.

Giderek gazeteler sadece bir haber duyurma aracı olmaktan çıktı. 18 yüzyılda, belirli yazarlar,politikacılar, düşünürler,gazete aracılığıyla fikirlerini yayınlıyorlardı. 1663 yılına da İngiltere’de çıkan böyle bir gazete “The Intel Ligencer” adını taşımaktadır. Haber sağlama olanakları çok ağır işlediğinden,ilk gazeteler haftada bir sayı çıkıyordu.

İlk Amerikan gazetesi ise 1690 yılında Boston’da yayınlanmıştı. Koloni hükümeti bu gazetenin yayınlanmasını tez zamanda durdurdu. Benjamin Franklin “Pennsytvania Gazetesi” adında başka bir gazete çıkardı.Söz konusu gazete 1729dan 1765 e kadar yayınlanmıştır. Kolonilerin sadece iki gazetesi olmasına karşılık, Amerikan İhtilali sırasında gazete sayısı 37’yi bulmuştu.

Dünyanın belki de en önemli gazetesi olan “The London Times” 1785 tarihinden beri çıkmaktadır.

 

,

Çekirdek meraklısı kedi

YORUMLAR
  Türk televizyon tarihine damga vuran 29 önemli dizi....
Türk televizyon tarihine damga vuran 29 önemli dizi....

İlginizi çekebilecek diğer haberler