A24.com.tr » medya » Gazete manşetleri oku ilk sayfalar ve spor gazete manşetleri 6 Aralık 2017

Gazete manşetleri oku ilk sayfalar ve spor gazete manşetleri 6 Aralık 2017

Gazete manşetleri oku ilk sayfalar ve spor gazete manşetleri 6 Aralık 2017

6.12.2017 tarihli gazeteler. Bugünkü gazeteler ait gazete manşetlerini a24.com olarak sizler için hazırladık işte www.a24.com.tr/gazete-mansetleri/ farkı ile ilk sayfalar ve günün öne çıkan haberleri.

6 Aralık 2017 Cumartesi gününün gazete manşetleri çıktı. Bugünkü Milliyet Gazetesi, Sabah Gazetesi, Sözcü ve Habertürk gazetesi manşetlerinde neler var sizler için derledik. Hürriyet gazetesiyle başlayalım.

Milliyet'in 6 Aralık manşetinde "Kırmızı Çizgi Kudüs" başlığı yer alıyor. Taşeron meselesini ön sayfaya taşıyan Sabah, "900 bin işçiye kadro" manşetiyle çıktı. Sözcü ise Kılıçdaroğlu'nun Zarrab davasına ilişkin "Kendi pisliğimizi kendimiz temizleyelim" manşetiyle çıkarken Habertürk, "Çocuk oyuncağı değil" manşetiyle bayilerdeki yerini aldı.

İlk gazete ne zaman nerede basıldı ilk basılan gazetenin adı nedir?

Gazete artık günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bir gazetenin yayınlanmasındaki temel amacın “haber vermek” olduğunu bilmeyen de yoktur.

Nitekim gazetenin en ilkel örneği, sadece haberlerin duyuru iması amacına dayanmaktaydı. Gelip geçen yolculardan, ya da hükümet kaynaklarından edinilen haberler toplanıyor,çok basit bir ifadeyle büyük boy bir kağıda yazılıyor ve herkesin okuması için belirli bir yerde duvara asılıyordu.

Tabiidir ki bunu gerçek anlamıyla bir gazete sayamayız. Gerçek anlamda bir gazete, dilediğiniz zaman,dilediğiniz yerde okumak için yanınıza alabileceğiniz bir şeydir. Bu açıdan bakınca,ilk gazetenin tarihi 1300 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İşin garip yönü, kağıdı ilk yapanların Çinliler olduğu gibi, ilk gazetenin de Çin’de yayınlanmış olmasıdır. Hükümet tarafından yayınlanan bu gazetenin adı “Başkent Haberleri ” anlamına “Tching Pao” başlığını taşıyordu. Söz konusu gazete sayesinde, hükümet halkı önemli gelişmelerden, herkesin duymasında, öğrenmesinde yarar olan büyük olaylardan haberdar edebiliyordu.Eski Roma’da halk arasında dağıtılan bir gazete de “Açta Diurna” adını taşıyordu. Bunun anlamı “Günlük Olaylar” diGüvenilir kaynakların kayıtlarından bilindiği kadarıyla,en eski iki gazete bu ikisidir.

16. yüzyılda, para verip gazete satın almak yaygın bir alışkanlık halini aldı. Venedik Hükümeti, “Notizie Şeritte” yanı, “Yazılı Haberler” başlığıyla bir gazete yayınlıyordu.

Giderek gazeteler sadece bir haber duyurma aracı olmaktan çıktı. 18 yüzyılda, belirli yazarlar,politikacılar, düşünürler,gazete aracılığıyla fikirlerini yayınlıyorlardı. 1663 yılına da İngiltere’de çıkan böyle bir gazete “The Intel Ligencer” adını taşımaktadır. Haber sağlama olanakları çok ağır işlediğinden,ilk gazeteler haftada bir sayı çıkıyordu.

İlk Amerikan gazetesi ise 1690 yılında Boston’da yayınlanmıştı. Koloni hükümeti bu gazetenin yayınlanmasını tez zamanda durdurdu. Benjamin Franklin “Pennsytvania Gazetesi” adında başka bir gazete çıkardı.Söz konusu gazete 1729dan 1765 e kadar yayınlanmıştır. Kolonilerin sadece iki gazetesi olmasına karşılık, Amerikan İhtilali sırasında gazete sayısı 37’yi bulmuştu.

Dünyanın belki de en önemli gazetesi olan “The London Times” 1785 tarihinden beri çıkmaktadır.

,

Kasırgada terk edilen köpek!

YORUMLAR
  Ünlü şarkıcı Berkay dünya evine girdi
Ünlü şarkıcı Berkay dünya evine girdi

İlginizi çekebilecek diğer haberler