A24.com.tr » politika » Filistin'den ABD'nin Kudüs kararına tepki

Filistin'den ABD'nin Kudüs kararına tepki

Filistin'den ABD'nin Kudüs kararına tepki

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki göstererek, kararı tanımayacaklarını vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, "Kudüs İsrail'in başkentidir" dedi. Bu sözlerden sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas basın toplantısı düzenleyerek ABD'ye tepki gösterdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD'nin başkent kararına ilişkin ilk açıklamasında "Trump'ın kararı Washington'ı Filistinliler ve İsrailliler arasındaki barış sürecinin dışında bırakacaktır" ifadelerini kullandı. ABD'nin kararı için "Filistin saflarının birleşmesi açısından bağımsızlığına kavuşması açısından bir destekleyici nitelik taşımakta" nitelemesinde bulunan Abbas, konuşmasını "Yaşasın Kudüs, Filistin Devleti'nin başkenti" diyerek noktaladı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın açıklaması şöyle:

"Trump'ın kararı Washington'ın barış sürecinden çekilme ilanıdır. Bu karar, işgal ve yurt edindirmeye teşviktir

Uzun yılardan beri ABD rol oynuyordu. Bu İsrailin mükafatlandırılmasıdır. Bu aşırı örgütlere yardım edecektir. Bunlar bir dini savaş çıkarmak için bir bahane arıyorlar. Uluslaraası düzeyde hiç bitmeyen savaşlara yol açacaktır. Biz bunlar olmasın diye hep çalıştık. Kardeş dost ülkelerin liderleri ile yakın dost içinde olduk. Barışın uygulanması için işgal topraklarının boşaltılması için, bağımsız bir Filistin devleti için çalıştık. 194 no'lu karar doğrultusunda bunların yapılmasını istedik. Saat saat yeni gelişmeleri izlemekteyiz. Uygun kararları alacağız.

Dostlarımızla bir araya gelerek karar alacağız. Filistin saflarının birleşmesi açısından bağımsızlığına kavuşması açısından bir desetekleyici nitelik taşımaktadır.

Çok acil toplantılar yaparak gelişmeleri çok yakından inceleyeceğiz. Kudüs de Filistin devletinin başkentidir.

Kimse Kudüs'ün Arap şehri olduğunu değiştiremez. Hiçbir girişim bu tarihi değiştiremez. Bu kutsal şehir tarih boyunca bunların üstesinden geldi. Trump'ın kararı, Kudüs şehrinin gerçeğini değiştirmeyecektir.

Kardeşlerim biz imanımız ve ulusal birliğimize inandığımız için Arap ülkeleri ve İslam ülkeleri ile birlikte tek cephe olarak kalıp Kudüs için savaşacağız.

Yaşasın Kudüs, Filistin Devleti'nin başkenti." 

,

Kasırgada terk edilen köpek!

YORUMLAR
  Yılbaşında gideceğimiz mekana göre kıyafet seçimimiz nasıl olmalı? (Yılbaşında ne giymeli?)
Yılbaşında gideceğimiz mekana göre kıyafet seçimimiz nasıl olmalı? (Yılbaşında ne giymeli?)

İlginizi çekebilecek diğer haberler