A24.com.tr » dünya » Filistin'de sokaklar karıştı, halk ve İsrail askeri karşı karşıya

Filistin'de sokaklar karıştı, halk ve İsrail askeri karşı karşıya

Filistin'de sokaklar karıştı, halk ve İsrail askeri karşı karşıya

ABD Başkanı Trump'ın fitilini ateşlediği Kudüs geriliminin ardından Filistin'de sokaklar karışmaya başladı. Sokaklara inen Filistin halkına İsrail askerlerinin müdahalesi sert olurken, yaralılar var.

Trump açıklamalarının ardından beklenen gelişme yaşandı. Filistin'de Kudüs kararını protesto eden halk meydanlara inerken, İsrail güvenlik güçlerinin biber gazlı ve plastik mermili müdahalesi devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından bölgede tansiyon yükseldi. Ramallah ve Beytüllahim'de İsrail güvenlik güçleri protestoculara müdahale ediyor. Trump'ın kararı sonrası bugün, Hamas ikinci intifada çağrısı yapmıştı. Bu çağrının ardından sokaklar hareketlendi. İsrail de Batı Şeria'daki asker sayısını artırıyor.

İNTİFADA ÇAĞRISI YAPILAN FİLİSTİNDE GÖSTERİLER BAŞLADI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın dünyanın gözünün içine bakarak kutsal kent Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması, infiale neden oldu. Televizyonların canlı yayınladığı gösterişli şovla kararı imzalayan Trump, bugün yeryüzünün her noktasında tepki görüyor. İntifada çağrısı yapılan Filistin'de gösteriler başladı, Trump'ın posterleri ve Amerikan bayrakları yakılıyor.

PLASTİK VE BİBER GAZLI MÜDAHALE: ÇOK SAYIDA YARALI VAR

Haaretz gazetesi, İsrail askerleri ile Filistinli göstericilerin Batı Şeria ve Gazze'de çatıştığını bildiriyor. Çok sayıda göstericinin yaralandığı olayların fotoğraflarını uluslararası haber ajansı Reuters dünyaya servis ediyor. Haaretz Batı Şeria'da 14 protestocunun biber gazından, iki Filistinlinin de plastik mermi nedeniyle yaralandığını aktarıyor. İsrail askerleri Gazze sınırını toplananları dağıtıyor, çatışmada yaralılar var.

YÜZLERCE GÖSTERİCİ SOKAKLARA İNDİ

Ramallah, Tulkarm ve Nablus'ta yüzlerce gösterici sokağa çıkmış durumda. İsrail ve ABD bayraklarını yakan eylemcilerin öfkesinden Donald Trump'ın posterleri de nasibini alıyor. 

,

Ampul değiştiren sahibine yardım eden köpek

YORUMLAR
  Ünlü oyuncu Çocuklar Duymasın'a geri döndü
Ünlü oyuncu Çocuklar Duymasın'a geri döndü

İlginizi çekebilecek diğer haberler