A24.com.tr » yaşam » Fethullah Gülen'in mesajındaki şifre çözüldü

Fethullah Gülen'in mesajındaki şifre çözüldü

Fethullah Gülen'in mesajındaki şifre çözüldü

FETÖ'nün elebaşı Fethullah Gülen'in son konuşmasında çıkardığı değişik sesler, örgüte gizli yoldan yeni bir talimat verildiği düşüncesini akıllara getirmişti. Gülen'in sözlerindeki sır deşifre edildi.

Fethullah Gülen'in yayınlanan son videosunda kullandığı ifadeler tartışma konusu olmuştu. Yaptığı konuşmada telsiz üzerinden örnek veren Gülen'in “di-di-dâ-dıt, dâ-dâ-dıt, dıt-dıt-dıt, dâ-dâ-dıt” şeklinde sesler çıkarması yeni bir tartışma yarattı.

Askerlik döneminde acemilik eğitimini Mamak'taki Muhabere Okulu'nda alan ve ardından telsiz istihbaratçısı olarak İskenderun'da görev yapan Gülen'in son konuşmasında çıkardığı seslerin herhangi bir anlamı olup olmadığı merak konusu haline geldi.

"FG-SG" NE DEMEK?

Gülen tarafından çıkarılan sesler Mors alfabesine göre "fg-sg" anlamına geliyor. (..-. --. ... --.) Gülen'in bu sesleri bilinçli olarak mı yoksa 'rastgele' mi çıkardığı ise merak konusu.

GÜLEN NE DEMİŞTİ?

Gülen, konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sürekli şerâre üreten… ‘Şerr’ kelimesi, ‘hayr’ın zıddıdır. Fakat ‘şerâre’ kelimesini de kullanırız; Frenkçe’den geçme bir kelime bu. Telsizde, sinyaller içinde, o sinyalleri karıştırma adına, birileri devreye girer; siz, ‘di-di-dâ-dıt, dâ-dâ-dıt, dıt-dıt-dıt, dâ-dâ-dıt’ filan, bunları doğru almayasınız diye, araya girerler, sinyalleri bozarlar. Yeniden bir kalibrasyondan geçirme lüzumunu duyarlar"

 

YORUMLAR
  Göçmenlerin hayat standardı olarak en rahat yaşadığı ülkeler
Göçmenlerin hayat standardı olarak en rahat yaşadığı ülkeler